Väčšia ochrana peňazí investorov a zároveň zjednodušenie pravidiel pre fungovanie kolektívneho investovania. To sú základné piliere nového zákona o kolektívnom investovaní, ktorý definitívne schválili poslanci národnej rady. Formalitou by mal byť podpis prezidenta a nové pravidlá by mali byť účinné už od 1. júla.

Pravdepodobne najviditeľnejšou zmenou pre investorov bude zavedenie takzvaných kľúčových informácií. Tie majú nahradiť súčasný zjednodušený predajný prospekt. Podľa zdôvodnenia ministerstva financií boli doteraz povinne publikované informácie pre investorov príliš rozsiahle a správcovia používali pre klientov nezrozumiteľný jazyk. To by sa malo zmeniť.

Kľúčové informácie má správcovská spoločnosť investorovi poskytnúť za každý otvorený podielový fond ešte pred uzavretím zmluvy. Okrem identifikačných údajov majú podľa nového zákona obsahovať krátky opis investičných cieľov a politiky, údaje o predchádzajúcej výkonnosti fondu, informácie o nákladoch a poplatkoch súvisiacich s investíciou a varovanie pred možnými rizikami. Zákon vyžaduje, aby boli informácie zrozumiteľné aj neprofesionálom a bez toho, že by si museli naštudovať iné dokumenty. Doterajšia právna úprava vyžadovala, aby zjednodušenému prospektu porozumel „priemerný investor“.

Aby sa chyba s prospektom nezopakovala, je rozsah i napríklad veľkosť písma kľúčových informácií upravená podrobnejšie už samotnou Európskou komisiou pre celú oblasť únie.

Ďalším podstatným krokom je obmedzenie výšky poplatkov. Nový zákon limituje výšku vstupných aj výstupných, ich súčet nesmie presiahnuť päť percent. Legislatíva sa venuje aj ostatným poplatkom vyberaných správcami a ohraničuje ich výšku na „primeranú.“

Odbornejší predaj fondov by mal zabezpečiť fakt, že ich budú môcť ponúkať len na to špeciálne vyškolení ľudia registrovaní v Národnej banke Slovenska - samostatní finanční agenti z takzvaných poradenských finančných firiem a viazaní agenti pracujúci pre správcovské firmy a ich materské banky. Ľudia, ktorí by napriek týmto prísnejším pravidlám pre predaj fondov, boli nespokojní s ponúknutým servisom, získajú možnosť ľahšie sa sťažovať. Každý správca musí vypracovať a zverejniť jednotný postup pre svojich sťažovateľov.

Dôležitejšie z pohľadu samotných investovaných peňazí je zavedenie nových regulácií pre prácu správcovských firiem. Ich činnosť tak bude oficiálne regulovaná porovnateľne s bankami. Funkcia dodržiavania má zabezpečiť kontrolu nad investovaním zverených peňazí, či je deje v súlade so zákonom povolenými limitmi a vymedzenými cennými papiermi. Vnútorný audit zas má byť v úlohe akéhosi inšpektora, ktorý má kontrolovať ostatné vnútorné kontrolné mechanizmy.

„Nový zákon tiež zjednodušuje cezhraničné vykonávanie činností, zavádza možnosť zriadenia štruktúry hlavný – zberný fond,  strešný fond – podfond a umožní aj cezhraničné zlučovanie fondov,“ popisuje Marián Matušovič, predseda predstavenstva VÚB Asset Managementu.

Tunajší správcovia tak budú môcť ešte ľahšie a efektívnejšie ako doteraz využívať pri príprave a predaji fondov podporu od svojich zahraničných materských firiem.

Harmonizáciu pravidiel pre oblasť kolektívneho investovania si vyžiadala smernica Európskej únie schválená v roku 2009, známa aj pod skratkou UCITS IV. V novej legislatíve pre túto oblasť ale ministerstvo financií zároveň už zapracovalo aj prísnejšie pravidlá regulácie, ktoré únia odobrila len vlani.

Základ nových pravidiel

  • investori by pri ponuke fondov mali získať nové - zrozumiteľnejšie informácie o rizikách spojených s investovaním ako aj o doterajšom hospodárení správcovskej spoločnosti, ktorej ide zveriť peniaze
  • sťažovať sa na predaj fondov či s tým spojený servis by mali byť jednoduchšie
  • správcom sa sprísňujú požiadavky na investovanie spravovaného majetku, musia vytvoriť nové kontrolné funkcie
  • zároveň získajú právo kontrolovať zdroj peňazí pri vyšších vkladoch (od 15 000 €) od investorov
  • ponuka fondov sa rozšíri, keďže sa zavádzajú ich nové formy
  • zákon viac obmedzí výšku poplatkov, ktoré si účtujú správcovia

Prameň: Schválený návrh zákona o kolektívnom investovaní

Ilustračné foto na titulke - Milan Illík