V rozhovore sa dočítate:
  • Ktoré akcie dnes ťahajú burzové indexy
  • Prečo sa aj v ETF fondoch prejavuje stádovitosť investorov
  • Prečo nie sú ETF fondy v bubline
  • Aké robotické platformy na investovanie sú na Slovensku
  • Prečo je u nás investovanie do ETF fondov drahšie ako na Západe

Burzové indexy dnes už ťahajú dlhodobo podhodnotené sektory ako financie, priemysel. Rastú aj hodnotové akcie a malé firmy. Spoliehať sa len na akcie veľkých IT firiem nie je rozumné, myslí si Radoslav Kasík, investičný riaditeľ investičnej platformy Finax, ktorá sa zameriava najmä na pasívne investovanie cez indexové fondy.

Indexové či ETF fondy (fondy obchodované na burze – pozn. red.) zaznamenali najrýchlejší začiatok roka s prílevom stoviek miliárd dolárov. Je to pokračovanie trendu presunu úspor do týchto fondov vo svete z minulého roku?

Peňazí je u investorov strašne veľa, najmä v USA, čo súvisí s vládnymi stimulmi. Tiež je veľká miera úspor kvôli lockdownu z pandémie. Ľudia nemajú peniaze kde míňať, tak ich investujú do akcií. Navyše, prepady akciových trhov boli vlani krátke a rýchlo sa ich ceny vrátili späť, takže ľudia sú odvážnejší a chcú na rastúcej vlne zarobiť. Napokon nie všetci sú vsádzať na aktívneho portfólio manažéra, ktorý im dokáže zarobiť viac, ale nie vždy. Platí, že minulá výkonnosť nie je zárukou budúcej.

Takže investori veria, že po pandémii príde rast ekonomiky?

Áno, veria, že keď sa ekonomika otvorí, tak odložená spotreba sa premietne do rastu ekonomiky.

Nehrozí v ETF fondoch riziko stádovosti investorov a vytváranie bubliny?

Určitý prejav stádovosti pri ETF fondoch existuje a prispievajú aj k vyššej volatilite na trhu. Napriek tomu, že rastú, ich podiel na trhu nie je stále dominantný.

Aký je ich podiel na trhu?

Medzi akciovými fondmi v USA už tvoria viac ako polovicu objemu, ale globálne to odhadujem tak na 15 až 20 percent.

hnutie Occupy Wall Street protesty
Neprehliadnite

Robinhoodi hodili rukavicu veľkým hráčom na Wall Street a dostali úder späť

A čo tie bubliny, sú tam už?

Paradoxne, akcie tých technologických lídrov, ktoré v minulosti rástli a ťahali akciové indexy hore, teraz už výrazne zaostávajú. Indexy dnes už ťahajú dlhodobo podhodnotené sektory ako financie, priemysel. Rastú aj hodnotové akcie a malé firmy. ETF fondy samotné ani nemôžu byť v bubline. Veď kopírujú celý trh, ak je ten v bubline, tak potom áno. Bubliny na trhu sú a je ich veľa, ale, našťastie, sú lokalizované. Napríklad v gamblerských akciách, ako je Tesla.

Narážam na 15-percentný prepad fondu Ark Innovation ETF na konci februára, keď sa vypredávali najmä technologické akcie. Nehrozí práve na nich bublina?

Ark nie je pasívne investovanie, je to aktívne riadený ETF fond. Podľa mňa je v ňom bublina aj riziko. Mal obrovský prílev kapitálu – len za minulý rok v desiatkach miliárd dolárov. Zameriava sa na malé rastúce firmy, startupy. Zdá sa, že úspech fondu majiteľov prekvapil. Nie sú na taký rast pripravení. Napríklad v 43 percentách pozícii fond vlastní viac ako 10 percent akcií. To je príliš veľa na taký ETF fond.

Prečo?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa