Otriasla sa dôvera v bankový sektor, zvýšila sa pravdepodobnosť recesie a akciové indexy sa boja útočiť na svoje doterajšie maximá. Tak vidí súčasnú situáciu na Wall Street, kde začali vypadávať kostlivci zo skrine, známy investor Leon Cooperman.

A v situácii, keď sú trhy a hospodárstvo v troskách, nebude od pravdy ďaleko ani Nouriel Roubini. Aktuálne je podľa N. Roubiniho americká centrálna banka v kliešťach, z ktorých neexistuje bezbolestná cesta von. Tento ekonóm a profesor na New York University Stern School of Business je tiež známy ako „Dr. Doom“ (Doktor Skaza), pretože jeho predpovede a analýzy sú často pesimistické a zahŕňajú možné katastrofické scenáre pre ekonomiku a trhy. Prezývku získal najmä vďaka svojej presnej predpovedi finančnej krízy v roku 2008.

Pád trhu o pätinu

Index S&P 500 sa prvýkrát po roku vymanil zo svojej klesajúcej trendovej línie, ale rýchlo sa na ňu vrátil. Pripomína to udalosti z predchádzajúcich krízových rokov, keď americké akcie po predchádzajúcom poklese tiež naznačili rastovú dynamiku, ale následne nasledoval prudký pokles až na dno medvedieho trendu. Bude to tentoraz inak?

L. Cooperman zo spoločnosti Omega Advisors súhlasí s pochmúrnym scenárom vývoja akcií. Podľa neho sa americké indexy na čele s S&P 500 ešte dlho nevrátia nad historické maximá. Namiesto toho vidí pokles indexu S&P 500 o viac ako pätinu. Podľa L. Coopermana sa USA nachádza v ukážkovej finančnej kríze, ku ktorej výrazne prispelo dlhé obdobie minimálnych úrokových sadzieb a ich následné rýchle zvyšovanie, oboje v réžii Fedu.

N. Roubini považuje situáciu pre centrálnu banku za mimoriadne náročnú. Centrálna banka musí podľa neho zvážiť svoju snahu o zníženie volatility na trhoch (znížením sadzieb), ale aj stále vysokú infláciu. Investor si myslí, že Fed bude mať nutkanie napriek všetkému ísť s úrokovými sadzbami ďalej nahor.

investor
Neprehliadnite

Akcie sa blížia k priepasti. Investori sa vo veľkom obracajú k alternatíve

David Zervos zo spoločnosti Jefferies upozorňuje, že pomoc, ktorú americké banky dostávajú od centrálnej banky, je v skutočnosti ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie. Napriek tomu hovorí, že akcie zatiaľ nie sú atraktívne, ako boli pri „rozdávaní peňazí“ v čase covidu a odporúča skôr investovať do dlhopisov, vrátane podnikových.

Rozhadzovanie peňazí je späť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa