Rozdiel medzi predajnosťou a výkonnosťou potvrdzuje aj súťaž Top fond organizovaná Slovenskou asociáciou správcovských spoločností (SASS). Ani jeden z najpredávanejších fondov nedosiahol vo svojej kategórii zároveň najlepší pomer medzi výkonnosťou a rizikom.

SASS nehodnotí úspešnosť fondov len na základe čistého výkonu, ale do úvahy berie takzvaný Sharpov pomer. Ten porovnáva výnos s volatilitou – výsledkom je odpoveď, ako veľmi by sa výsledok líšil, ak by sme výkonnosť fondu nesledovali ku koncu roka, ale k inému - ľubovoľnému dátumu. S výnimkou peňažných fondov je porovnávacia báza trojročná, keďže investovanie je dlhodobý proces a ročné výsledky sú značne skresľujúce.

Top fond 2014

Kategória Fond Ročná výkonnosť (v %, ref. mena) Čisté predaje (tis eur)
Najpredávanejší peňažný fond VÚB AM - Fond bankových vkladov 0,43 18 386
Najpredávanejší dlhopisový fond VÚB AM - Active bond fund 7,84 131 497
Najpredávanejší akciový fond Sporo Fond maximalizovaných výnosov 9,49 11 263
Najpredávanejší fond v kategórií zmiešané a štrukturované fondy TAM - Alfa fond n 40 208
Najpredávanejší alternatívny fond PP- Náš prvý realitný 3,66 19 024
Najlepší pomer výkonu a rizika v kategórii peňažné fondy IAD - Depozitné konto 0,7 461
Najlepší pomer výkonu a rizika v kategórii eurové dlhopisové fondy VÚB AM - Eurový fond 0,84 -6 807
Najlepší pomer výkonu a rizika v kategórii akciové fondy ESPA Stock Europe - Property 24,57 -523
Najlepší pomer výkonu a rizika v kategórii zmiešané a štrukturované fondy Axa Eur konto 0,34 2 213
Prameň: SASS, údaje za rok 2014

Ako vidieť z výsledkovej tabuľky, vlani najpredávanejší peňažný fond zarobil svojim klientom len 0,43 percenta. To však nie je chyba správcu, v tomto type fondov majú portfólio manažéri zviazané ruky a môžu nakupovať len bezpečné (a teda nízkoúročené) krátkodobé cenné papiere. Peňažné fondy nie sú určené na dlhodobé odkladanie peňazí. Predstavujú skôr alternatívu k sporiacim účtom v bankách, ich výhodou je, že peniaze sú k dispozícii bez viazanosti. Nevýhodou je, že investičné riziko znáša klient.

Výkonnosťou vlani príjemne prekvapili ďalšie kategórie. Najpredávanejší podielový fond VÚB AM - Active bond fund zarobil ku koncu roka veľmi slušných 7,8 percenta. Najpredávanejší akciový fond z portfólia AM Slovenskej sporiteľne až 9,5 percenta. To je však výkon ku konkrétnemu dátumu, po zohľadnení volatility ich prekonali iné fondy.

Fond ESPA Stock Europe – Property, z portfólia Erste, získal cenu Top fond za najlepší pomer výkonu a rizika.  Minulý rok zarobil takmer 25 percent, dosiahol však záporný čistý predaj na úrovni pol milióna eur. To znamená, že klienti si viac peňazí vybrali ako vložili.

Viac ako 9 miliárd eur

Členovia SASS spravovali vlani po prvý raz v histórii majetok prevyšujúci 9 miliárd eur. Z toho v otvorených podielových fondoch vo verejnej ponuke bolo 6,3 miliardy. Aj napriek rekordnému roku sa prílev peňazí medziročne spomalil. V roku 2014 boli čisté predaje 792 miliónov eur, rok predtým až 828 miliónov. Vlaňajšie čisté predaje znamenajú až tretí najsilnejší rok v histórii kolektívneho investovania na Slovensku.

Tradične najsilnejšími domáci hráčmi sú v kolektívnom investovaní dcérske asset manažmenty veľkých bánk. Tie sú spravidla nielen konzervatívnejšie, ale aj poplatkovo drahšie. Klienti s vyššími očakávaniami by preto mali zvážiť ponuku nezávislých distribútorov, ktorí majú k dispozícii niekoľko stovák fondov. Vybrať si spomedzi nich však nie je jednoduché.

Ako nedávno upozornil TREND, v top dvadsiatke najvýnosnejších fondov dostupných slovenských klientom je len 0,6 percenta celkového majetku.

Pri výbere fondu netreba zabúdať, že investovanie v rizikových fondoch nie je pre väčšinu klientov. S vysokým výnosom je spojené aj riziko rovnako vysokých strát. Aj preto sú tieto nástroje určené len odolným klientom. Ich pripravenosť podstúpiť riziko preveruje takzvaný MiFID dotazník, ktorý musí predajca predložiť každému záujemcovi o investovanie.