V zmysle Zákonníka práce zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením svojich povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je pritom povinný preukázať zamestnancovi zavinenie. Neplatí to pre  prípad zodpovednosti zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktorý je povinný vyúčtovať a zodpovednosti za stratu zverených predmetov. 

Zodpovednosť za zverené hodnoty 

 
 

Ak zamestnanec prevezme na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. Schodkom sa rozumie rozdiel medzi skutočným stavom zverených hodnôt a údajmi v účtovnej evidencii, pričom o schodok je skutočný stav nižší než účtovný stav (reálne chýbajúci, napr. odcudzený tovar).

 
 

Osobitosťou zodpovednosti zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je povinný vyúčtovať, na rozdiel od všeobecnej zodpovednosti zamestnanca, je skutočnosť, že v tomto prípade platí prezumpcia viny zamestnanca, ktorý je povinný uhradiť celú skutočnú škodu. 

 

To znamená, že zamestnávateľ nie je v takomto prípade povinný preukazovať zamestnancovo zavinenie, ale len platné uzatvorenie dohody o hmotnej zodpovednosti, existenciu schodku na zverených hodnotách (schodok vyplynie obvykle z vykonanej inventarizácie) a nevyúčtovanie hodnôt zverených zamestnancovi zamestnávateľom. 

 

Naopak, zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti len v takom prípade, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia.

 

Dohoda o hmotnej zodpovednosti

 

 V uvedenom prípade je teda podstatná skutočnosť, či zamestnanec mal so zamestnávateľom uzatvorenú dohodu o hmotnej zodpovednosti, ktorá musí byť uzatvorená písomne, inak  je neplatná. Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa najčastejšie uzatvára mimo pracovnej zmluvy, nie je však vylúčené, aby bola včlenená aj priamo do pracovnej zmluvy.

 

V prípade, ak na pracovisku pracujú viacerí zamestnanci, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, možno dohodnúť, že za vzniknutý schodok budú zodpovedať všetci spoločne (tzv. spoločná hmotná zodpovednosť). 

 

Zamestnanec, ktorý zodpovedá za schodok, je povinný nahradiť schodok alebo stratu v plnej sume, pričom pri spoločnej hmotnej zodpovednosti za schodok sa jednotlivým zamestnancom určí podiel náhrady podľa pomeru ich priemerných zárobkov; zárobok ich vedúceho a jeho zástupcu sa započítava v dvojnásobnej sume. 

 

Podotýkame, že dohoda o hmotnej zodpovednosti zaniká dňom skončenia pracovného pomeru prípadne dňom odstúpenia od tejto dohody. V prípade neplatnej dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovedá zamestnanec podľa zákonných ustanovení o všeobecnej zodpovednosti.

Inventarizácia 

 

Zákonník práce výslovne upravuje povinnosť vykonať inventarizáciu pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru. 

 

Zákon neustanovuje povinnosť, aby hmotne zodpovedný zamestnanec bol prítomný pri vykonaní inventarizácie. Treba však dbať o to, aby inventúrne súpisy boli podpísané zodpovednou osobou, aby preukázanie inventarizácie tak nebolo považované za sporné.

 

V prípade zamestnanca so spoločnou hmotnou zodpovednosťou (napr. spolu s ostatnými zamestnancami pracujúcimi v sklade), ktorého pracovný pomer sa skončil, a ktorý zároveň nepožiadal o vykonanie inventarizácie, zamestnanec zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

 

Ak by schodok nebol zistený inventarizáciou, neznamená to, že by zamestnávateľ nemal proti zamestnancovi s hmotnou zodpovednosťou nárok na náhradu škody podľa osobitnej zodpovednosti zamestnanca za schodok. Zamestnávateľ by však musel inými dôkaznými prostriedkami preukázať stav hodnôt, ktoré zamestnanec prevzal a bol povinný vyúčtovať a skutočnosť, že došlo ku škode na zverených hodnotách.

Východiská

 Za predpokladu, že ste nemali so zamestnávateľom uzatvorenú dohodu o hmotnej zodpovednosti a pri skončení pracovného pomeru ste nepožiadali o vykonanie inventarizácie, budete zodpovedať aj za straty zistené pri najbližšej inventarizácii (koncom roka 2014) a zamestnávateľ môže od vás požadovať úhradu vzniknutej škody, či už v plnej výške alebo pomernú časť, ak za schodok zodpovedal spolu s ostatnými spolupracovníkmi v rámci spoločnej hmotnej zodpovednosti. 

 

Ak by ste ako zamestnanec s hmotnou zodpovednosťou požiadali o vykonanie inventúry ku dňu skončenia pracovného pomeru, zodpovedal by ste za prípadný vzniknutý schodok ku dňu skončenia pracovného pomeru.

 

V prípade, ak medzi vami ako zamestnancom a zamestnávateľom nebola uzatvorená dohoda o hmotnej zodpovednosti, zamestnávateľ je povinný v prvom rade preukázať zavinenie zamestnanca za spôsobenú škodu. Zamestnanec bude pritom zodpovedať za škodu až do výšky štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým mala byť škoda spôsobená.

 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

 
Inventúra. Aké manko znášajú bývalí zamestnanci
Inventúra. Aké manko znášajú bývalí zamestnanci
Inventúra. Aké manko znášajú bývalí zamestnanci
Inventúra. Aké manko znášajú bývalí zamestnanci