Najhorší výsledok dosiahli komoditné spoločnosti s priemernou stratou 1,2 percenta. Pod tlak sa dostali akcie Fresnillo so stratou 4,6 percenta a Randgold Resources, ktorý odpísal 4,1 percenta a klesol tak na najnižšiu úroveň od júna. Akcie Anglo American a Polymetal zakončili seansu 1,8 percenta, respektíve 2,5 percenta pod úrovňou štvrtkového záveru.
Burza London Stock Exchange oslabila o 2,2 percenta po tom, čo Borse Dubai oznámila predaj svojho 3,1-percentného podielu v spoločnosti. Výrazné straty zaznamenala aj konštrukčná spoločnosť Subsea 7, ktorá odpísala 4,6 percenta v reakcii na znížené odporúčanie od analytikov Morgan Stanley. Zisky si naopak pripísala švajčiarska privátna banka Julius Baer, ktorá spevnila o 2,6 percenta vďaka vylepšenému odporúčaniu na „kúpiť“ od analytikov UBS.
Celoeurópsky Stoxx 600 stratil 0,4 percenta, britský FTSE 100 0,5 percenta a francúzsky CAC 40 0,2 percenta.
Americké akciové trhy zakončili obchodný týždeň v miernom pluse. Dokázali tak zvrátiť nepriaznivý vývoj z úvodu seansy. Index S&P 500 dokonca vymazal svoju týždennú stratu. Podporou pre rast bolo zmiernenie geopolitického napätia, ale i nepriaznivé čísla z trhu práce, ktoré by mohli znamenať, že Fed by sa nemusel príliš ponáhľať so zvyšovaním úrokových sadzieb.
Najlepší výsledok dosiahli sieťové odvetvia a telekomunikácie s priemerným ziskom viac ako pol percenta. Medzi sieťovými odvetviami sa darilo spoločnostiam NRG Energy, ktorá spevnila o dve percentá, akcie PG&E pridali 1,8 percenta a Xcel Energy posilnila o 1,9 percenta. Telekomunikáciám dominovala spoločnosť Windstream Holding so ziskom 1,4 percenta a Centurylink, ktorá zakončila týždeň rastom o 1,1 percenta.
Retailová spoločnosť Walgreen pridala 2,4 percenta a rozšírila tak zisky za posledné dva týždne na viac ako sedem percent po tom, čo vykázala vyššie než očakávané tržby. Tie narástli o 6,2 percenta na 19,06 miliardy dolárov a prekonali tak analytikmi odhadovaných 19,01 miliardy dolárov.
Prepad naopak zaznamenali akcie odevnej spoločnosti Gap. Tie odpísali 4,2 percenta v reakcii na správy o reportovaných tržbách, ktoré sa pre klesajúci dopyt znížili o dve percentá. Analytici naopak očakávali 1,9 percentný rast. Podobne dopadli akcie aj Michael Kors, ktoré oslabili o 4,5 percenta po zverejnení správy, že najväčší akcionár, spoločnosť Sportswear Holdings predáva svoj podiel v hodnote 930 miliónov dolárov.
Index Dow Jones v piatok spevnil o 0,3 percenta, S&P 500 o 0,5 percenta a technologický NASDAQ o 0,4 percenta.
Ázijské trhy vstúpili do nového týždňa na zmiešanej vlne s tým, ako investori postupne vyhodnocujú makroekonomické dáta prichádzajúce z Číny a Japonska. Objem vývozu z druhej najväčšej ekonomiky sveta poskočil na medziročnej báze o 9,4 percenta a prekonal tak očakávania vo výške +8 percent. Dovoz však poklesol o 2,4 percenta a zďaleka tak nedosiahol očakávania vo výške +1,7 percenta. Prebytok obchodnej bilancie dosiahol komfortných 49,8 miliardy dolárov a prekonal odhady na hranici 40 miliárd dolárov.
Čínsky internetový gigant Alibaba oznámil, že v IPO ponúkne 320 miliónov akcií pri upisovacej cene 60 až 66 dolárov. V IPO chce spoločnosť získať 21,1 miliardy dolárov, čo firmu oceňuje na 162,7 miliardy dolárov.
Index Nikkei 225 (+0,23 percenta) zakončil obchodovanie mierne v pluse a hongkonský Hang Seng posilnil podobne o 0,24 percenta.
Autorka je analytička Patria Direct SK
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu