Takmer nikto to nečakal. Prudký nárast inflácie sa stal šokom, ktorý už vyše roka otriasa celým svetom. Inflačný šok sa v priebehu týždňov transformoval do úrokového šoku. Pociťovať ho budú najmä hypotekárni dlžníci.
Na Slovensku ide o státisíce ľudí, ktorí si naakumulovali dlh v objeme viac ako 40 miliárd eur. Zvládať obhospodarovať tento dlh v časoch nárastu úrokových sadzieb nebude jednoduché. Najmä nie v situácii, keď ich disponibilný príjem bude požierať rastúca energetická inflácia a prichádzajúca recesia.
Chtiac-nechtiac, Slovensko bude musieť zaplatiť daň za roky supernízkej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky, ktorá motivovala k nadmernému rastu dlhov a tvorbe bubliny na trhu nehnuteľností.
Hypotekárny úrokový šok
Kým Slovensko len začína cítiť šok z rastúcich úrokových sadzieb, iné krajiny ich už zažívajú naplno. Napríklad Spojené štáty. Tam v polovici septembra vzrástol benchmarkový hypotekárny úrok nad šesť percent. Stalo sa tak prvýkrát od čias spred veľkej finančnej krízy z roku 2008.
Pritom ešte pred rokom sa úrok pohyboval výraznejšie pod hranicou troch percent. Úroková sadzba pre priemerného amerického dlžníka vzrástla v priebehu mesiacov o 3,5 percentuálneho bodu.
A môže vzrásť ďalej. Po ďalšom negatívnom inflačnom prekvapení z augusta mnoho ekonómov tvrdí, že americká centrálna banka bude musieť zvýšiť úrokové sadzby až na päť percent. Znamená to, že hypotekárne sadzby môžu presiahnuť sedem percent.
V Česku je situácia podobná. A možno ešte horšia ako v Spojených štátoch. Tie majú výhodu, že vysokú infláciu môžu exportovať do sveta pomocou silného dolára. Česi to privilégium nemajú. Majú však rovnako prehriatu ekonomiku aj trh práce, ktoré tlačia tempo inflácie k úrovni dvadsiatich percent. A navyše majú energetickú krízu, ktorá zvyšuje ceny energií bezprecedentným tempom.
Česká centrálna banka musela na prudký rast inflácie reagovať a zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu na úroveň sedem percent. Ešte pred 15 mesiacmi bola pritom na úrovni 0,25 percenta.
V podobnom duchu, aj keď nie tak dramaticky, rástli aj hypotekárne úrokové sadzby. Pred rokom a pol a sa benchmarková 5-ročná sadzba pohybovala na úrovni pod dvomi percentami. Teraz väčšinovo presahuje šesť, či v niektorých bankách dokonca sedem percent.
Pre dlžníka, ktorý je vystavený vyšším sadzbám, ide o významný nárast splátok.
Koľko stojí hypotéka
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?