Priemerný Slovák vlastní finančný majetok vo výške 9 160 eur. Vyplýva to zo štúdie Allianz Global Wealth Report. V roku 2024 bolo relatívne jednoduché ochrániť tieto úspory pred infláciou, keďže priemerný rast cien podľa UniCredit Bank dosiahol hodnotu 2,8 percenta. Ešte na jar bolo možné uložiť peniaze na ročný termínovaný vklad s úrokom štyri percentá, čo zabezpečilo reálne zhodnotenie po zohľadnení inflácie a zdanení príjmu.
V roku 2025 však dôjde k zásadnej zmene. Podľa UniCredit sa priemerný rast cien zvýši na 5,1 percenta z predchádzajúcej úrovne. Koncom roka 2024 ponúkla už len jedna banka ročné termínované vklady s trojpercentným výnosom, pričom väčšina finančných domov mala len dvojpercentné zhodnotenie. Ak má klient v banke uložených spomínaných 9 160 eur, na udržanie kúpnej sily by potreboval ročné zhodnotenie o 468 eur. Pri trojpercentnom výnose však zarobí len 223 eur po zdanení. To znamená, že reálna kúpna sila úspor poklesne o 245 eur.
Prognózy sú nepriaznivé
Časy termínovaných vkladov s vyššími úrokmi sa skončili. „Ekonomiky mnohých krajín eurozóny stagnujú. Zástupcovia Európskej centrálnej banky preto považujú hrozbu dlhodobej ekonomickej stagnácie za väčší problém než návrat inflácie,“ uviedol Jiří Cihlář, analytik Next Finance. ECB začala znižovať úrokové sadzby už v júni 2024, keď sadzba jednodňových sterilizačných operácií klesla zo štyroch na 3,75 percenta, a do decembra 2024 sa znížila na tri percentá. Podľa analytikov oslovených agentúrou Bloomberg klesne sadzba do konca roka 2025 na dve percentá.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?