Októbrový štart na akciových trhoch sa vydaril. Burzy sa pomaly preberajú z výpredajov posledného štvrťroka. Najodolnejšie indexy za Atlantikom velia do ofenzívy. Prvé výsledky firiem ako Google, Chevron, PepsiCo alebo JP Morgan hrajú na nákupnú strunu. Ak trend tento týždeň potvrdia aj ďalšie ako Coca-Cola, Goldman Sachs, Intel, Yahoo či General Electric, nákupná nálada na trhoch pretrvá.
Trhy potešili aj nečakane silné septembrové maloobchodné nákupy amerických domácností, čo ešte viac zdvihlo nákupný apetít. Spotreba domácností generuje viac ako dve tretiny výkonu americkej ekonomiky a pravdepodobne pomôže silnejšiemu rastu hospodárstva v treťom štvrťroku.
Investori pochopili, že „prepálené“ boli najmä ceny amerických či nemeckých vládnych dlhopisov. To vytlačilo ich požadované výnosy pri desaťročnej splatnosti z rekordných miním opäť nad hranicu 2,2 percenta.
Indexy mažú straty
Po najstaršom indexe Dow Jones Industrial Average (DJIA) sa tohtoročnej straty zbavil aj Nasdaq Composite. Historické úrovne si vylepšili akcie firiem ako Apple či Amazon, čo po viac ako sedempercentom raste za minulý týždeň poslalo do 0,6-percentého plusu aj technologický index. Európania rovnako ako ázijské trhy aj napriek silným rastom len korigujú extrémne vysoké dvojciferné mínusy, ktoré stihli tento rok nazbierať.
Spoločnosť IBM, ktorá sa ako prvá spomedzi technologických firiem stala členom najstaršieho indexu v roku 1979, pomáha DIJA najviac. Od začiatku roka kurz jej akcií stúpol najviac v indexe, o bezmála 30 percent, na rekordných 190,5 dolára. Spoločnosť má v indexe najvyššiu 12,4-percentnú váhu a svojím výkonom prispela k rastu DIJA o viac ako 300 bodov, uviedla televízia CNBC. Akcie IBM od roku 1995 zosilneli deväťnásobne, čo trhovú kapitalizáciu firmy vytlačilo na 227,6 miliardy dolárov.
Index DJIA je v súčasnosti na úrovni 11 644 bodov, čo je oproti maximu z októbra 2007 o 18 percent nižšie. Svoju históriu začínal písať v roku 1896 so 41 bodmi. Vtedy bol tvorený dvanástkou firiem, z ktorých v súčasnosti zotrvala v indexe len spoločnosť General Electric.
Európa musí postupovať spoločne
Na trhy prichádzajú dobré signály aj z cyklických brandží – od automobiliek i oceliarov. Potvrdzujú to silné predajné výsledky najmä nemeckých automobiliek. Obavy z budúcnosti nemá ani Svetové združenie pre oceľ, ktoré po rekordnej produkcii ocele pre tento rok očakáva ďalší rast dopytu aj v roku 2012. Najmä vďaka Ázii, kde producenti generujú v súčasnosti už bezmála dve tretiny svetovej výrobu ocele, kým v roku 2000 to bolo len 40 percent.
Nahor vyštartovala aj cena ropy, čo otvorilo peňaženky komoditných investorov. Ožili ceny medi, zlata i striebra. Investori veria, že čínska lokomotíva porastie aj v treťom štvrťroku viac ako deväťpercentným tempom a na budúci rok si udrží tempo rastu nad ôsmimi percentami.
Riziká dlhovej krízy aj napriek očakávanému bankrotu Grécka investori nateraz odignorovali. Nahor prudko vystrelil aj býčí sentiment individuálnych investorov podľa americkej asociácie (AAII), ktorý sa s bezmála 40 bodmi dostal najvyššie za posledné tri mesiace.
Akciový stratég Bob Doll zo spoločnosti BlackRock verí, že trh sa úspešne odrazil od dna a smeruje nahor. On sám očakáva default Grécka, ale dôležité bude, či prebehne organizovane alebo chaoticky. Vývoj v Európe sa považuje v investorskej brandži za kľúčový pre globálne akciové trhy. Riešenie vládnych dlhov a bankového sektora musia politické špičky riešiť spoločne, odkazujú trhy. „Ak bude Európa držať pokope, súčasná rely je len začiatok, " dodáva B. Doll.
Ostro sledovaný frankfurtský index DAX sa tiež prebudil. Za posledné štyri týždne stúpol o pätinu a aktuálne prekonal aj psychologickú métu šesťtisíc bodov. Ešte stále však stráca viac ako desatinu od začiatku roka.