Kryté dlhopisy sú osobitným druhom zabezpečeného dlhopisu. Jeho emitentom môžu byť banky s výnimkou pobočiek zahraničných bánk. Kryté dlhopisy môžu vydávať len tie banky, ktoré majú schválený tzv. program krytých dlhopisov zo strany Národnej banky Slovenska. „Tento program je akýmsi rámcom, môže obsahovať viac emisií, preto sa bude priebežne dopĺňať o ďalšie dlhopisy,“ povedal E. Kalina.

V doterajšej praxi bolo stanovené, že ak samotný emitent odkúpi hypotekárny záložný list, tento automaticky zaniká. V prípade krytých dlhopisov je to inak. Ak emitent nerozhodne o zániku cenného papiera, tento nezanikne a môže byť použitý ako zábezpeka.

„Toto je dôležité napríklad v situácii, keď sa banky chcú financovať v Národnej banke Slovenska,“ upresňuje Kalina. „V prípade krízy alebo preklenutia dočasne nepriaznivej situácie tak môžu banky tieto cenné papiere použiť ako zábezpeku. Aj preto sú kryté dlhopisy považované za kvalitné likvidné aktívum,“ doplnil E. Kalina.

Na novú situáciu zareagoval aj centrálny depozitár, a to úpravou svojho informačného systému. „Pre emitentov, ktorí sú aj účastníkmi CDCP SR, sa zjednodušuje proces vydávania cenných papierov,“ hovorí Dagmar Kopuncová, obchodná riaditeľka CDCP SR.

„Štandardnou praxou bolo, že emitent musel prísť osobne, keď chcel podať príkaz na pripísanie vydávaných cenných papierov na účty kupujúcich. Teraz stačí, keď podá príkaz cez informačný systém. Okrem toho cez informačný systém môže požiadať aj o zoznam majiteľov cenných papierov,“ doplnila D. Kopuncová.