Cena ropy Brent sa za prvé tri dni minulého týždňa posilnila o takmer sedem percent. Hlavným dôvodom je geopolitická situácia na Blízkom východe. Cena sa tak dostala najvyššie za posledné tri roky. Rast pokračoval až do konca týždňa.

Pred víkendovým vojenským zásahom Spojených štátov, Francúzska a Británie v Sýrii sa cena suroviny zvýšila takmer o desať percent. Cez víkend došlo k bombardovaniu Sýrie a obchodníci čakali na rozuzlenie situácie. To nakoniec nebolo až také dramatické, ako sa javilo, a tak na začiatku tohto týždňa ceny ropy klesli.

Severomorský Brent sa vrátil pod 72 dolárov za barel. Medzi obchodníkmi totiž poľavujú obavy z eskalácie napätia na Blízkom východe v dôsledku vývoja okolo Sýrie. Ceny ropy však ovplyvňuje aj situácia okolo Iránu. Americký prezident Donald Trump pohrozil, že Spojené štáty do mája odstúpia od dohody medzi Teheránom a šiestimi svetovými mocnosťami o obmedzení iránskeho jadrového programu podpísaného v roku 2015.

Tradičné ložiská vysychajú

Súčasný vývoj na trhu s ropou môže v budúcnosti vytvoriť veľký problém, konštatoval to na Svetovom energetickom fóre v Dillí minulý týždeň výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol. Kým sa Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom snažia dodávky ropy na trh obmedzovať, súčasne klesá produkcia zo starších ložísk. Rast dopytu je však veľký.

Každý rok je čoraz menej ropy z oblasti Severného mora, pričom úbytok predstavuje tri milióny barelov ropy denne. Ťažbu zvyšujú producenti ropy mimo kartelu OPEC, najmä USA, ktoré budú v nasledujúcich piatich rokoch pokrývať dve tretiny predpokladaného rastu dopytu.

Hliník pripravil obchodníkom horúce chvíle

Zdroj: SITA / AP

To však podľa F. Birola nestačí. Citoval pritom dva dôvody. Globálna spotreba ropy, najmä zo strany petrochemického priemyslu a leteckej dopravy, prudko stúpa. V tomto roku o 1,5 milióna barelov denne. Druhým dôvodom je, že ťažba z niektorých starších ložísk sa znižuje, pričom investície do prieskumu ťažby ropy a zemného plynu sú minimálne. To napriek tomu, že ceny ropy sa vrátili na úroveň roku 2014. IEA očakáva, že firmy tento rok do prieskumu zainvestujú 40 percent prostriedkov, ktoré investovali do polovice roku 2014, kedy sa trh s ropou zrútil.

Ďalším veľkým problémom je situácia vo Venezuele, kde sa od konca roku 1999, kedy bývalý prezident Hugo Chávez prevzal úrad, znížila ťažba ropy na polovicu. F. Birol to označil za jeden z najväčších prepadov ťažby v histórii ťažby ropy. Tu sa podľa neho zostupný trend ešte neskončil a varoval, že pre globálnu ekonomiku sú prudké cenové výkyvy škodlivé. Kvôli nim sa zákazníci obracajú k iným zdrojom energie, akými sú uhlie a obnoviteľné zdroje.

Zásoby sa znižujú

Zásoby ropy sa podľa OPEC v hospodársky rozvinutých krajinách prestali zvyšovať a vo februári klesli o 17,4 milióna barelov na 2,854 miliardy barelov. To je približne 43 miliónov barelov nad päťročným priemerom. Zásoby sú v súčasnosti 207 milióna barelov pod úrovňou z februára 2017.

Za posledný rok, kedy OPEC spolu s Ruskom a niektorými ďalšími krajinami obmedzili ťažbu, aby podporili ceny ropy, sa ťažba ropy z bridlíc v USA prudko zvýšila. Kolaps ťažby vo Venezuele a problémy v krajinách, akými sú Líbya a Angola, ktoré sú členmi kartelu, spôsobujú, že OPEC stále ťaží pod svojím plánovaným limitom. Svet tak musí siahať do zásob, aby uspokojil rastúci dopyt.

Hliník ohrozuje automobilky

Na konci minulého týždňa znovu prekvapil obchodníkov hliník. Jeho cena bola totiž najvyššia za posledných šesť rokov. Príčinou sú podľa analytikov najmä sankcie, ktoré USA uvalili na ruskú spoločnosť Rusal, ktorá je druhým najväčším svetovým producentom tohto kovu.

Aktuálne sa komodita (Al 99,7 percenta) obchoduje za 2 385 dolárov za tonu, cena zliatiny dosahuje 1 885 dolárov za tonu. Firma Rusal je po Kanade druhým najväčším dovozcom hliníka do USA. Dodáva na americký trh až desať percent svojej produkcie.

Keďže stále hrozí zvýšenie dovozného cla na hliník z Číny, americkí výrobcovia sa dostávajú do zložitej situácie, ktorú sa snažia vyriešiť skupovaním kovu a vytváraním zásob. Zvyšujúce sa ceny hliníka na svetových trhoch sa však dotknú všetkých výrobcov automobilov, vrátane slovenských. To sa môže čoskoro prejaviť aj na zvýšenej cene automobilov, v ktorých hliník predstavuje podstatnú časť nákladov.

Situácia na trhu s hliníkom sa zdramatizovala po tom, čo americké ministerstvo financií uvalilo 6. apríla sankcie na 24 fyzických osôb a 14 spoločností, medzi ktorými sa ocitol aj zakladateľ Rusalu Oleg Deripaska. Londýnska burza kovov (LME) následne uvalila na ruského producenta hliníku obmedzenia.

Ceny hliníku tak v utorok okamžite vzrástli na dvojmesačné maximum. Benchmarková cena hliníku vzrástla o 4,2 percenta na 2 229 dolárov za tonu po tom, čo dosiahla vrchol na úroveň 2 242 dolárov, čo bola najvyššia cena od 29. januára. Odbyt na hliník bol obrovský. V utorok sa uskutočnilo viac ako 35-tisíc kontraktov na hliník, čím sa podarilo prekonať hranicu 34 700 z novembra 2016.

Generálny riaditeľ LME Matt Chamberlain povedal, že burza podnikne kroky, aby hliník, ktorý vyrobil Rusal a ktorý sa predal po tom, čo sa spoločnosť ocitla na americkej sankčnej listine, zo skladov burzy čo najskôr zmizol. V utorok tak ubudlo zo skladov LME 24 875 ton zásob hliníka.

Akcie Rusalu sa vzápätí prepadli o polovicu a spoločnosť oznámila, že dvaja riaditelia, patriaci do predstavenstva spoločnosti, rezignovali. Aj akcie švajčiarskeho ťažiara Glencore, najväčšieho nákupcu hliníka Rusalu, klesli o päť percent a dostali sa na štvormesačné minimum.

Hliník pripravil obchodníkom horúce chvíle

Zdroj: SITA / AP

Zlato ako lakmusový papierik

Ceny zlata i striebra minulý týždeň rástli, ale aj klesali. Zlato sa dostalo až k hranici 1 360 dolárov za troyskú uncu, potom však cena klesla späť k 1 330 dolárom. Striebro sa obchodovalo nad sumou 16,8 dolára za uncu. Cena zlata uzavrela minulý týždeň na úrovni 1 345,4 dolára za uncu, čo bolo o 12 dolárov viac ako týždeň predtým. Striebro zatváralo týždeň na úrovni 16,62 dolára, čo bolo o 27 centov viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 80,95, čo znamená, že na kúpu gramu zlata treba 80,95 gramu striebra.

Ak sa podľa analytikov spoločnosti Piper Jaffraya zlato dostane nad hranicu 1 365 dolárov za uncu, spôsobí to vážne problémy akciovým trhom. Od začiatku roka sa zlato zhodnotilo o približne 2,4 percenta oproti poklesu indexu S&P 500 o približne 2,6 percenta za rovnaké obdobie.

Zlato obvykle prekonáva klasické akcie v prípadoch, keď trh očakáva spomalenie celkového ekonomického rastu. Záujem o zlato funguje ako určitý lakmusový papierik vývoja rizikového apetítu investorov. Ak sa zlato pohne zásadným spôsobom nahor alebo prekoná dôležitú hranicu odporu, bude to znamenať zmenšenú dôveru v silu ekonomiky a akciových trhov zo strany investorov.

Podľa analytikov spoločnosti nie je normálne, aby v prostredí očakávania ďalšieho rastu ekonomiky išli ceny zlata nahor. Ak k tomu predsa len dochádza, ide o výrazne defenzívny vývoj, ktorý predznamenáva len slabú dôveru v očakávaný vývoj.

Zlato sa tento rok v januári už spomenutej úrovne raz dotklo, ale nedokázalo tento prielom udržať. Naposledy bolo zlato nad hranicou 1 365 dolárov v januári 2016.

Komodity na svetových burzách
(stav k 16. aprílu 2018, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 71,55 29,24 11,20
WTI (USD/b) 66,37 26,06 8,46
Zlato (USD/troy) 1 349,35 5,08 -9,59
Striebro (USD/troy) 16,60 -10,56 -23,05
Meď (USD/t) 6 811,50 20,34 3,54
Hliník (USD/t) 1 865 -1,58 -15,32
Nikel (USD/t) 14 150 45,95 25,57
Olovo (USD/t) 2 341,50 4,54 -10,05
Zinok (USD/t) 3 116 19,36 2,70
Cín (USD/t) 21 075 7,55 -7,46
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco