„Dokazuje to, že náš systém funguje," povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii šéf AIF René Brülhart, pričom dodal, že štvornásobný počet nahlásených prípadov „nemožno pripísať zvýšenej miere finančnej kriminality".

Podľa R. Brülharta bola latka pre podanie „správy o podozrivej transakcii" nastavená príliš nízko, takže väčšina hlásení sa týkala bežných operácií, ako je otvorenie alebo zrušenie účtu.

Len sedemnásť nahlásených prípadov bolo postúpených prokuratúre. Všetky súviseli so závažnou trestnou činnosťou, ako je pranie peňazí alebo zneužívanie dôverných informácií pri obchodovaní s cennými papiermi (insider trading).

Po celom množstve škandálov, z ktorých viaceré sa vlečú už niekoľko desaťročí, stanovil pápež František ako jednu z priorít práve očistu vatikánskych financií.

Úlohou Úradu pre finančné informácie je monitorovanie peňažných tokov a transakcií Vatikánu a R. Brülhart, ktorého za jeho riaditeľa vymenoval v roku 2012 vtedajší pápež Benedikt XVI., je prvým laikom stojacim na čele tejto inštitúcie.