Oživiť kapitálový trh bez toho, aby sa na burze objavil väčší podiel štátnych firiem, na Slovensku nepôjde. Rovnako v Prahe ako na okolitých burzách bola práve privatizácia a ponechanie časti akcií na lokálnej burze to, čo ju pomohlo naštartovať. Myslí si to šéf Pražskej burzy Peter Koblic, ktorý svoj názor na oživenie trhu prezentoval na pondelkovej konferencii o oživení kapitálového trhu na Slovensku. Ďalšími cestami, na ktorých sa zhodli účastníci konferencie sú primárne emisie akcií súkromných firiem a duálny listing veľkých firiem operujúcich v krajine.

Veľké emisie

Podľa P. Koblica sú ťahúňom búrz v okolitých štátoch práve veľké emisie, ktoré tvoria 90 percent príjmov obchodníkov s cennými papiermi. Tie na Slovensku chýbajú. Menšie, hoci početné emisie sú len doplnkom. Tak je to aj na Varšavskej burze, ktorá sa hrdí najvyšším počtom IPO v Európe. I na Pražskej burze, kde sa z viac než 17 stoviek emisií reálne obchoduje päť, medzi nimi napríklad energetický ČEZ, či telekomunikačná spoločnosť Telefónica.

Lenže slovenská vláda oficiálne privatizáciu nepripúšťa. „Aj ja som presviedčal našu vládu, aby privatizovala cez kapitálový trh, ale nešlo to,“ hovorí P. Koblic. S úsmevom dodáva, že privatizácia prostredníctvom kapitálového trhu má veľkú nevýhodu: „bohužiaľ je tam veľká transparentnosť, tam nikto neponesie nikomu kufor,“ vysvetľuje.

Medzi slovenskými nádejami oživenia menoval P. Koblic Transpetrol, bratislavské letisko, časť podielu štátu v trojici energetických distribučných podnikov, či akcie Slovenských elektrární alebo Slovenskej pošty.

Slovenské IPO

S myšlienkou, že trh môže akcelerovať najmä privatizácia, sa stotožnili aj ostatní účastníci konferencie. No debatovali najmä o aktuálne pravdepodobnejšej ceste – nových emisiách súkromných firiem. Tie na Bratislavskej burze cenných papierov (BCPB) chýbajú, počet emisií neustále klesá. Obchoduje sa tu hlavne so štátnymi dlhopismi.

Práve IPO v Bratislave je to, čo si ľudia z kapitálového trhu želajú. No optimizmom nie sú všetci naliati tak ako skupina J&T, ktorá v závere konferencie predstavovala svoje emisie Best Hotel Properties a Tatry Mountain Resorts premiestnené na hlavný kótovaný trh burzy. Pretože podniky či mestá sú stále silno motivované financovať sa v bankách, tak ako doteraz. A banky nemajú dôvod pomáhať im pri financovaní alternatívnym spôsobom, ktorý ponúka kapitálový trh. Ochoty zverejňovať o sebe údaje, čo je nevyhnutné pre prítomnosť na trhu, sa diskutujúci ani nedotkli.

„Je menej dobrých myšlienok, no ak sú, kapitál si ich nájde,“ hovoril o ďalšom probléme kapitálového trhu člen predstavenstva DDS Stabilita Igor Hornák. Dobrý príbeh, ktorý možno predať na burze, skloňovali viacerí. Rovnako ako likviditu. Hoci investori, ktorí by mali voľný kapitál pre akcie na burze podľa správcov, či obchodníkov s cennými papiermi sú. Len investujú skôr v zahraničí.

IPO tipy

Najväčší optimizmus prameniaci najmä z vlastných plánov má v oblasti IPO skupina J&T. Avizovala, že viacero svojich projektov bude chcieť uviesť na trh. A tak verí, že prispeje k jeho oživeniu. Ambíciu uviesť akcie na bratislavskú burzu (a ďalšiu inú) predstavila aj Poštová banka. Hoci bez časového horizontu s náznakom, že jej môže predchádzať emisia dlhopisov.

V tomto čase by bolo IPO Poštovej banky podľa člena predstavenstva Michala Holíka samovraždou. Najprv chce presvedčiť dobrými výsledkami, získať medzinárodný rating a na emisii dlhopisov zistiť, ako môžu investori vnímať Poštovú banku.

Skupina J&T si pripravila do roku 2013 širšiu víziu nových emisií na burze. Na bratislavskej burze si vie predstaviť napríklad TV Joj Holding, realitnú CEETA, Towercom holding, J&T Real Estate, či Oceliareň Strážske.

Na dvoch burzách

Duálny listing, v ktorého zmysel dúfa väčšina diskutujúcich o oživení kapitálového trhu, vidí J&T vo svojich víziách napríklad pri českom ČEZe alebo rakúskej Erste Bank. Rakúsky finančný dom sa napríklad duálne listuje vo Viedni, v Prahe a Bukurešti. Temer štvrtina obchodov ide cez Prahu.

No Martin Hinteregger z Erste Group zodpovedný za majetok a majetkovo prepojené operácie na trhoch celej skupiny túto nádej hneď schladil. Podľa neho Erste nemá záujem o kótovanie na bratislavskej burze. „Nie preto, že je to blízko Viedne. Nie je tu kapitál,“ zhrnul.

Určitú skepsu do nádejí v oživenie trhu cez duálny listing vniesol P. Koblic. Poznámkou, že duálny listing nemusí mať taký prínos, ak ide o burzy, kde sa v oboch prípadoch obchoduje v eurách.

Foto na titulke - SITA - AP