Od januára budúceho roka začína platiť novela Zákonníka práce, ktorá mení podmienky stravného nielen pre zamestnancov, ale i firmy. Účtovné a mzdové oddelenia majú plné ruky práce, či už ide o malé alebo väčšie podniky.

Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok schválilo zákon roka, teda štátny rozpočet na budúci rok.   Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO), ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí), predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) reagujú na výsledok hlasovania.
Neprehliadnite

Hegerova vláda obrala ľudí o stovky eur, na budúci rok to budú tisícky. Utiahne im opasky

Povinnosťou každého zamestnávateľa je dať zamestnancovi na výber – buď dostane gastrolístky, alebo príspevok na stravovanie. A podľa toho sa musia zariadiť.

Na snímke vpravo premiér SR a bývalý minister financií Eduard Heger a vľavo podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO). FOTO TASR -  Martin Baumann
Neprehliadnite

Účty idú na web daniarov, bude kontrola. Športové hry pre platcov DPH sú absurdistanom štátu

TREND zisťoval, čím sa treba riadiť, aby to bolo v praxi pre ľudí i firmy po novom čo najvýhodnejšie.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Podnikatelia, pozor na účty v posledných dňoch roka. Právnické osoby môžu ušetriť na daniach

Zmena stravovania zamestnancov

Mnohí zamestnávatelia prispievajú zamestnancom na stravovanie sumou vyššou ako je limit 2,81 eura na jednu zmenu, určený Zákonníkom práce, uvádza na portáli Relia exminister práce a odborník na mzdy, dane a odvody Jozef Mihál. „Má to svoj zmysel, pretože celý príspevok zamestnávateľa bol doteraz na strane zamestnanca príjem oslobodený od dane a odvodov.“

Igor Matovič, minister financií
Neprehliadnite

„Dobu kešu“ mnohí využijú ešte pár dní. Neobmedzené platby hotovosťou môžu nabrať na sile

Od 1. januára 2022 však dochádza k zmenám v zákone o dani z príjmov. Časť príspevku zamestnávateľa nad limit 2,81 eur bude na strane zamestnanca zdaniteľný príjem a budú sa z neho platiť aj odvody zamestnanca a zamestnávateľa, objasňuje expert. 

Aj potom však existujú isté možnosti, ako relatívne výhodne prispieť zamestnancom na stravovanie vyššími sumami, napríklad správnou cestou je podľa J. Mihála využitie sociálneho fondu.

Ako si poradiť so zdanením zamestnancov pri stravovaní po novom

Mnohé firmy i zamestnanci si často myslia, že od budúceho roka budú mať zdanené všetky príspevky na stravu. Expert na mzdy Jozef Mihál však tvrdí, že to tak nie je, prípadne nemusí byť.

„Po prvé, od dane je oslobodený príspevok zamestnávateľa do výšky 2,81 eura na jednu pracovnú zmenu. Je jedno, či ide o príspevok na teplé jedlo, príspevok na gastrolístok alebo o finančný príspevok. Po druhé, od dane je oslobodený príspevok na stravovanie zo zdrojov sociálneho fondu, a to bez akéhokoľvek obmedzenia,“ konštatuje na sociálnej sieti Daňové a odvodové tipy Jozef Mihál. 

Navyše, ak doteraz zamestnávateľ poskytoval zamestnancom príspevok nad limit 2,81 eura a ten bol pre nich doteraz oslobodený od dane, aj po 1. januári 2022 má zamestnávateľ možnosť prispievať im „nadštandardne“ pri úplne rovnakom daňovo-odvodovom zaťažení, radí J. Mihál. Treba však vedieť, ako účtovne na to.

Ako objasňuje na svojom portáli poradenská spoločnosť Accace, zamestnávatelia by si mali dať pozor na to, aby mali zamestnanci k dispozícii stravné lístky alebo finančný príspevok už v prvý pracovný deň nového mesiaca.  Tento termín je dôležitý najmä preto, lebo v zmysle metodického pokynu Finančnej správy sa finančný príspevok poskytnutý v priebehu mesiaca, teda už za uplynulé dni, považuje za zdaniteľný príjem zamestnanca.

Zjednodušene povedané, neodporúča sa zasielať finančný príspevok na stravovanie na aktuálny mesiac spolu so mzdou za predchádzajúci mesiac, uvádza Simona Klučiarová zo spoločnosti Accace.  

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) a prezident Finančnej správy (FS) SR Jiří Žežulka počas tlačovej konferencie na tému Rok zmien na finančnej správe 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Na Vianoce hlava v smútku pre platcov DPH, o pár dní majú byť detektívi. Podľa predstáv štátu

Ak by si zamestnávateľ tento termín neustrážil a vyplatil by stravné či gastrolístky až začiatkom ďalšieho mesiaca, prípadne spätne, mali by sa zamestnancovi zdaniť a platili by sa z nich aj odvody.

Najmä menším firmám, ktoré majú počas pandémie finančné problémy kvôli protipandemickým opatreniam, to môže do istej miery spôsobiť problémy s hotovosťou a ďalšiu náročnú administráciu, na ktoré nemusia byť pripravené.

Koľko prispieva zamestnávateľ na stravu?
  • Finančný príspevok na stravovanie musí byť najmenej suma 2,11 eura, najviac 5,10 eura. To platí bez ohľadu na to, či zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie časti zamestnancov formou teplého hlavného jedla alebo gastrolístka, alebo či sa všetkým zamestnancom poskytuje finančný príspevok.
  • Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok zo sociálneho fondu, ten nie je limitovaný.
  • Ak zamestnancovi bude poskytnuté stravné od januára 2022, či už vo forme straveniek alebo finančného príspevku poskytnuté dozadu, musí mu byť celá suma dodanená. Zamestnanec zaplatí dane aj odvody.   
  • Novinkou je aj to, že zamestnávateľ môže rozšíriť okruh osôb, ktorým bude prispievať na stravovanie

Príspevok ideálne v predstihu

Ako na margo zmien v Zákonníku práce uviedla Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR), novela nenaplnila očakávania sľubovaného zníženia administratívy.

„Naopak, rozšírenie foriem stravného a agendy súvisiacej s možným prechodom medzi jednotlivými formami stravného, na ktoré majú zamestnanci nárok raz ročne, výrazne zvýši ekonomickú agendu firiem,“ dodala.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) . FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Koncoročné starosti malých i veľkých platcov DPH. Matovič s bičom v ruke vyžaduje nezmysly

Účtovníci musia teda po novom strážiť vyplácanie finančného príspevku v dostatočnom predstihu tak, aby ho mali zamestnanci na účte ešte pred začiatkom nasledujúceho mesiaca. „Ak to zamestnávateľ nestihne a vyplatí stravné až začiatkom ďalšieho mesiaca, stravné sa zamestnancovi zdaní a bude z neho platiť aj odvody,“ pridáva svoj názor Štefan Petrík, prezident Asociácie moderných benefitov (AMOBE).

Teda aj to málo (2,81 eur), čo zostalo po novele Zákonníka práce ako nezdaňovaná suma stravného, zamestnanec zdaní. „Nemusí pritom ísť zo strany zamestnávateľa o zlý úmysel. Môžu mu napríklad chýbať peniaze na účte alebo sa z iných dôvodov nestihne stravné spracovať,“ dodáva Š. Petrík.

Senior
Neprehliadnite

Žiadne „uvoľnite miesto, ste nadbytoční“. Seniori vyhrali - ústavný súd im odklepol stopku

Firmy sa musia vysporiadať aj s ďalšími otázkami praxe. Napríklad, čo v prípade, ak zamestnanec ochorie, prípadne neodpracuje potrebný počet dní kvôli čerpaniu ošetrovného. Zamestnanci sa tiež môžu po novom rozhodnúť pre „stravenky“ či finančný príspevok kedykoľvek počas roka, ich voľba však bude záväzná najmenej jeden rok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa