Dáta z Nemecka totiž skončili lepšie, než sa čakalo a polepšenie nastalo aj v prípade predstihových indikátorov z eurozóny ako takej. Spoločná mena eurozóny sa tak odrazila nahor a voči doláru si polepšila smerom k úrovni 1,2670 EURUSD, v okolí ktorej sa obchodovala až do príchodu amerických obchodníkov k monitorom. Túto hladinu ale napokon euro neudržalo a do záveru dňa sa oslabilo na úroveň 1,2650 EURUSD. Deň tak napokon uzavrelo na červenej nule, teda so stratou dvoch stotiniek percenta.

Gréci chcú po odpade recyklovať aj peniaze

Cyprus Zdroj: SITA / AP

Najviac pomohla hra s číslami Cypru

Zrejme ste tento týždeň zachytili správy, že Eurostat a národné štatistické úrady prešli na novú metodiku výpočtu HDP, ktorá mala za následok spätné navýšenie jeho hodnoty. Výnimkou nebolo ani Slovensko, ktorému sa naše vlaňajšie HDP vďaka novému spôsobu výpočtu nafúklo rádovo o 1,5 miliardy EUR.

To zároveň znamená, že všetky ukazovatele počítané vo vzťahu k HDP sa zmenšili, hoci v absolútnych číslach zostali bez zmeny či dokonca vzrástli. Príkladom je aj náš verejný dlh, ktorý vo vyjadrení k veľkosti HDP poklesol pod hranicu 55 percent HDP.

Najväčší „osoh“ zo zmeny metodiky mal z tohto pohľadu Cyprus, ktorého verejný dlh vďaka navýšeniu hodnoty HDP razom poklesol o takmer 10 percentuálnych bodov na 102 percent HDP. Cyperské štatistiky tak ako mávnutím čarovného prútika vyzerajú zo dňa na deň oveľa lepšie. To sa krajina pokúsi aj patrične využiť a jej predstavitelia už avizovali, že by v tomto roku radi predali ešte nejakú tú porciu dlhu na dlhopisovom trhu.

Po prvýkrát a zatiaľ aj naposledy od poskytnutia záchranného programu predával Cyprus štátne dlhopisy v júni. Bondy so splatnosťou 5 rokov vtedy Cyprus na trhu umiestnil pri priaznivom výnose 4,85 percenta ročne. Aktuálne ten istý dlhopis nesie na trhu výnos viac než 5,7 percenta.

Grécko túži aj po recyklácii peňazí

Aký by to bol týždeň, nebyť nejakých noviniek z Grécka. Tentokrát nám chcú predstavitelia krajiny ukázať, že recyklovať sa dajú aj peniaze, nielen odpad. Grécki predstavitelia hľadajú nové spôsoby, ako sa dostať k peniazom od svojich európskych partnerov, no zároveň nenavyšovať objem prebiehajúceho záchranného programu. A hľa, vymysleli spôsob, ako to dosiahnuť a pre svoj návrh aktuálne hľadajú podporu.

Gréci by radi využili prostriedky, ktoré im boli v rámci bailoutu pridelené pre potreby bankového sektora, no neboli plne využité, na vlastné financovanie sa. Zároveň by Grécko rado videlo na svojich účtoch aj výnosy z úrokov, ktoré nadobudli centrálne banky v dôsledku držby gréckych dlhopisov. Celková čiastka, ktorú by Grécko z týchto dvoch zdrojov mohlo získať, je 15 miliárd EUR.

Británia sa bojí horších zajtrajškov

Pozornosť sa opäť ušla aj Maďarsku. Viaceré zdroje z prostredia maďarskej vlády médiám potvrdili, že konverzia cudzomenných pôžičiek do forintov prebehne v prvej polovici budúceho roka a uskutoční sa pri trhovom kurze.

Pre maďarské komerčné banky je to relatívne dobrá správa, nakoľko existovali obavy, že konverzia by mohla prebehnúť pri ešte [z ich pohľadu] horšom než trhovom kurze. Oprávky bánk by sa tak z očakávaných 900 – 1 000 mld. HUF už nemuseli zvyšovať.

Z centrálnych bánk tento týždeň zaujala len tá za Lamanšským prielivom, keďže zverejnila zápisnicu z posledného zasadnutia. Britskú centrálnu banku BoE sme považovali za najvážnejšieho kandidáta na post prvej veľkej centrálnej banky, ktorá sprísni menovú politiku prostredníctvom zvýšenia úrokových sadzieb.

Stredajšie minútky z ostatného zasadnutia ale tieto naše očakávania mierne schladili, nakoľko odhalili obavy centrálnych bankárov na ostrovoch zo zhoršeného výhľadu britskej ekonomiky.

Podľa predstaviteľov BoE zároveň inflačný vývoj zatiaľ neopodstatňuje prípadné utiahnutie menovej politiky. Na druhej strane ale pomer hlasov v prospech zvýšenia sadzieb zostal zachovaný na úrovni 2:7 napriek očakávaniam, že jeden z jastrabejšie naladených hlasujúcich členov menového výboru sa pridá na stranu zachovania sadzieb bez zmeny.

Gréci chcú po odpade recyklovať aj peniaze

Zdroj: SITA/AP

Banky stresuje zverejnenie testov

Na budúci týždeň kartami určite zamieša americký Fed, ktorý by mal podľa trhových očakávaní na svojom zasadnutí definitívne ukončiť program kvantitatívneho uvoľňovania. Zasadnutie amerických centrálnych bankárov by zároveň malo vniesť viac svetla aj do plánovaného zvyšovania úrokových sadzieb v USA v budúcom roku.

Ešte predtým ale hladinu finančných trhov rozvíri iná udalosť. V nedeľu napoludnie zverejní Európska centrálna banka výsledky stresového testovania a kapitálovej primeranosti systematicky dôležitých európskych komerčných bánk.

Tie už svoje výsledky v testoch poznajú a niektoré aj vyslali do sveta správy o svojom zlyhaní, aby tak obchodníkov na výsledky pripravili. Trhové šumy hovoria o viac ako desiatke bánk, ktorých výsledky neoslnia. A nemalo by sa jednať len o grécke či cyperské banky, ale aj bankové domy z Talianska, Belgicka či Írska. Nuž, necháme sa prekvapiť.

Autorka je analytička Poštovej banky

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu