Odborníci na dane sa zhodli, že súčasné medzinárodné dohody o zamedzení dvojitého zdanenia zaostávajú za technologickými inováciami a vývojom v digitálnom prostredí. Tieto dohody totiž podnikateľom zo sektora informačno-komunikačných technológií umožňujú úspešne sa vyhýbať plateniu daní.

Skupina dvadsiatich najväčších ekonomík sveta G20 vlani požiadala OECD, aby vypracovala akčný plán na boj s týmto problémom. Plán bude mať zrejme najväčší vplyv na americké technologické firmy, no dopady sa dajú očakávať aj na farmaceutické firmy či predajcov značkového spotrebného tovaru.

Návrh by mali sfinalizovať na budúci rok

Návrh už schválili všetky členské krajiny G20 a OECD. Opatrenia sú súčasťou širšieho programu, ktorý sa zaoberá daňovými sídlami a presunom ziskov a ktorý bude dokončený v budúcom roku. Až potom budú môcť členské štáty OECD, medzi ktorými je aj Slovensko, zakotviť nové pravidlá do svojich právnych poriadkov.

Práca OECD v oblasti medzinárodných daní sa viac ako 50 rokov zameriavala na zabezpečenie toho, že zisk firiem nebude zdanený dvakrát. Pretrvávali totiž obavy, že by to mohlo uškodiť obchodu a obmedziť globálny hospodársky rast. OECD preto formulovala štandardizovaný vzor daňovej zmluvy, ktorý umožňuje vládam rozdeliť si daňové práva a zabrániť dvojitému zdaneniu. Ale podnikatelia sa tieto zmluvy naučili využívať na to, aby si určovali, v ktorých štátoch si nechajú zisky zdaniť.

Napríklad spoločnosť Google využila zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, aby každoročne presunula osem miliárd nezdanených ziskov z Európy a Ázie do svojich dcérskych firiem so sídlom na Bermudách, kde sa neplatia žiadne dane z príjmu. Šéf Googlu Eric Schmidt tvrdí, že zmeny daňových pravidiel, ktoré zvýšia daňový výmer firmy, poškodia inovácie.

Na web zavesia kde a aké dane platia

Podľa nového návrhu modelovej zmluvy nebudú môcť firmy využívať pri cezhraničných transakciách daňové výhody, ak hlavným dôvodom tejto transakcie bude vyhýbanie sa daňovým povinnostiam. „Urobíme koniec dvojitému nezdaneniu,“ povedal na tlačovej konferencii riaditeľ oddelenia daňovej politiky a správy OECD Pascal Saint-Amans.

Nové pravidlá budú tiež vyžadovať, aby nadnárodné firmy verejne informovali, kde platia dane a aké vysoké dane naozaj platia. Ak sa ukáže, že malé dcérske firmy vytvárajú veľké zisky na pozadí obchodov v rámci firmy, mal by byť tento zisk zdieľaný v rámci celej skupiny.

To by sa mohlo dotknúť napríklad britskej telekomunikačnej skupiny Vodafone, ktorá má dcérsku spoločnosť nakupujúcu telekomunikačné vybavenie pre celú skupinu. Táto divízia má 200 zamestnancov a vlani mala zisk viac ako 400 miliónov eur. Išlo teda o najmenšiu, no zároveň najziskovejšiu divíziu spoločnosti Vodafone. Ale vďaka luxemburským daňovým zákonom neplatila žiadne dane zo zisku.

Ďalšie návrhy na zmeny sa týkajú pravidiel, ktoré umožňujú firmám získavať miliardy z predajov v štátoch, v ktorých tieto príjmy v skutočnosti nie sú zdaňované. Zmeniť sa majú pravidlá, kedy môžu firmy prevádzkovať sklady v krajine, v ktorej nemusia mať daňové sídlo. To bude mať vplyv hlavne na americké technologické spoločnosti a veľké internetové obchody ako Amazon. Ten vlani vďaka pravidlu o skladoch presunul 15 miliárd eur zo svojho predaja v Európe na dcérsku firmu v Luxembursku a nemusel tak platiť dane.

Väčšina prelieva zisky

Množstvo firiem, ktoré predávajú on-line, budú musieť príjmy takisto hlásiť v krajinách, kde ich skutočne zinkasujú, pokiaľ im tam podľa návrhu OECD vznikne daňová povinnosť. Týkať by sa to mohlo napríklad služby iTunes od Applu, Play od Google, predajcu softvéru Adobe alebo spoločnosti eBay.

Prieskum agentúry Reuters vlani zistil, že tri štvrtiny z päťdesiatich najväčších amerických technologických firiem presúvajú svoje príjmy z predaja v Európe do krajín s nízkymi daňami, ako je Írsko a Švajčiarsko. Firmy však tvrdia, že ich počínanie je v súlade s daňovými predpismi v tých krajinách, v ktorých pôsobia.