Bayer, globálny farmaceutický a chemický gigant so sídlom v Nemecku, je známy pre svoje silné postavenie v oblasti zdravotnej starostlivosti, poľnohospodárstva a vývoja inovatívnych produktov. Spoločnosť má rozmanité portfólio produktov, ktoré zahŕňa lieky, diagnostiku a poľnohospodárske riešenia. Bayer je zároveň známy ako hlavný sponzor futbalového klubu Bayer Leverkusen, ktorý sa v minulom roku tešil z vôbec prvého titulu v nemeckej najvyššej futbalovej súťaži.
Od júna 2023, keď sa Bill Anderson stal generálnym riaditeľom, prešla spoločnosť viacerými významnými zmenami. Jednou z najväčších je prevratná úprava rozpočtového procesu, ktorý Anderson označil za hlavný zdroj podnikovej byrokracie. „Všetci vieme, že jadrom byrokracie je práve rozpočtový proces,“ vyjadril sa B. Anderson pre Business Insider. „Každý to vie a všetci ho neznášajú“.
Nemajú predstavu, o čom rokujú
B. Anderson implementoval systém, v rámci ktorého sa rozpočty prehodnocujú každých 90 dní. Tento prístup nadväzuje na jeho predchádzajúce skúsenosti z biotechnologickej spoločnosti Genentech, kde v roku 2016 viedol podobný experiment. Aj keď sa tam výdavky na začiatku znížili, neskôr opäť vzrástli, čo viedlo Andersona k záveru, že nie je možné úplne zrušiť rozpočty bez adekvátnej náhrady.
V Bayeri sa tak ročné rozpočtové plány nahradili 90-dňovými cyklami. Generálny riaditeľ vysvetľuje, že tradičné rozpočtové procesy zahŕňajú zdĺhavé diskusie o cieľoch na dlhé obdobia dopredu, pričom často nikto nevie, aké podmienky budú platiť o rok. „Je to strata času,“ uviedol B. Anderson. „Tímy rokujú o štvrtom štvrťroku budúceho roka, pričom nemajú predstavu, čo ich čaká“.
Nový model dynamickej reorganizácie zaviedol aj ďalšie inovácie. Každých 90 dní sa vytvárajú tzv. „mini siete,“ v ktorých zamestnanci spolupracujú na konkrétnych projektoch. Po uplynutí tohto obdobia sa tímová štruktúra prispôsobuje aktuálnym prioritám. „Ľudia i financie prúdia medzi tímami podľa aktuálnych potrieb,“ povedal B. Anderson.
Výrazné škrty
V januári 2024 spoločnosť vo svojej tlačovej správe uviedla, že nový model zníži hierarchiu, odstráni byrokraciu a urýchli rozhodovanie. Väčšina spoločnosti už funguje v rámci novej štruktúry. Spolu s reorganizáciou Anderson oznámil aj výrazné zníženie počtu pracovných miest – od začiatku roka Bayer zrušil približne 5 500 pozícií, prevažne manažérskych, čím celkový počet zamestnancov klesol na 94 500.
Nový model prináša zmiešané výsledky. B. Anderson priznal, že niektoré tímy napredujú rýchlo, zatiaľ čo iné ešte zápasia s prechodom. Napriek tomu sa podľa neho miera dobrovoľného odchodu zamestnancov znížila.
Manažment Bayeru musel zároveň reagovať na náročný rok 2023. Agro divíziu Crop Science zasiahli slabší dopyt, nízke ceny obilia a nepriaznivé počasie, čo donútilo spoločnosť znížiť svoje ročné finančné ciele. Bayer očakáva pokračujúci tlak na túto divíziu aj v roku 2025, a to najmä v dôsledku regulačných obmedzení a rastúcej konkurencie zo strany generických produktov. Podobné problémy pritom zaznamenali aj ďalšie agro spoločnosti, ako americký výrobca semien a pesticídov Corteva alebo obchodník s obilninami Archer Daniels Midland, ktorí rovnako znížili svoje ročné predpovede
Guľa na nohe
Za tretí štvrťrok Bayer vykázal čistú stratu 4,18 miliardy eur, predovšetkým v dôsledku vysokých odpisov v agro divízii. Spoločnosť tiež ešte začiatkom roka oznámila zámer znížiť dividendu o 95 percent, aby zmiernila problémy vyplývajúce z akvizície Monsanta. Táto transakcia za 63 miliárd dolárov priniesla obrovský dlh a tisíce súdnych sporov týkajúcich sa herbicídu Roundup.
Okrem týchto výziev čelí Bayer poklesu ziskov v dôsledku straty exkluzivity na liek Xarelto, ktorý bol kedysi významným zdrojom príjmov spoločnosti.
Napriek týmto problémom nový prevádzkový model už prináša pozitívne výsledky. B. Anderson v správe za tretí štvrťrok uviedol, že farmaceutická divízia Bayeru v Taliansku dokázala skrátiť čas uvedenia produktov na trh o takmer 50 percent. To viedlo k zlepšeniu cash flow a efektívnejšiemu využívaniu zásob. „Teraz počúvam podobné úspechy na dennej báze,“ dodal B. Anderson s optimizmom.
Akcie Bayeru od začiatku roka poklesli o 46 percent, no generálny riaditeľ verí, že prijaté opatrenia časom prinesú pozitívne výsledky pre investorov aj zákazníkov. „Som presvedčený, že naša práca sa premietne do lepšej budúcnosti,“ uzavrel B. Anderson.