Generálna prokuratúra tvrdí, že „táto extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy“. Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike.

Generálna prokuratúra uvažuje o návrhu na rozpustenie strany od augusta minulého roku. Odvtedy dostala 170 podaní s požiadavkou podať Najvyššiemu súdu Slovenskej republiky návrh na rozpustenie Kotlebovej strany. Generálny prokurátor sa ešte vlani vyjadril, že návrh podá len vtedy, ak si bude istý dôvodmi. Podanie musí pripravené tak, aby sme sa neblamovali súde.

Kotleba sa nevyparí

Ak aj Najvyšší súd stranu zruší, neznamená to automaticky, že sme nad extrémizmom zvíťazili. M. Kotleba a jeho poslanci totiž z parlamentu a ani zo Slovenska neodídu. A zo Slovenska sa neodsťahujú ani jeho voliči. A na takýto scenár je M. Kotleba dávno pripravený. Iba premaľuje fasádu svojej strany.

Nie všetky jednoduché riešenia vedú k cieľu. Hovorí o tom nedávna minulosť. Pred desiatimi rokmi Najvyšší súd už jednu Kotlebovu stranu rozpustil. Slovenská pospolitosť – Národná strana prestala existovať. Kotlebovcov to na ich ceste do župnej a potom parlamentnej politiky nezastavilo. Založili novú stranu a tá je teraz v parlamente. Podľa volebných prieskumov jej preferencie od volieb rastú. Prakticky je dnes treťou najsilnejšou stranou na Slovensku.

Ako vysoko môže vyniesť M. Kotlebu druhé rozpustenie jeho strany? A existuje vôbec nejaké riešenie Kotlebovcov? Podhubie existencie tejto extrémistickej strany totiž nezávisí od charizmy M. Kotlebu.

Hodina dejepisu navyše

Príčinu treba vidieť v tom, že Slovensko roky nerieši oligarchický systém vládnutia. Ten už narástol do obludných rozmerov. Štátny majetok sa permanentne rozkráda a stále je, na počudovanie, čo kradnúť. Premiér už rok bojuje s korupciou a diví sa, že mu naďalej nik neoznamuje prípady korupcie. Občania však vidia, že stranícki kamaráti si naďalej užívajú beztrestnosť. Polícia je k „našim“ bezzubá. Súdy sú liknavé. Prvý korupčný prípad vysokých štátnych úradníkov na ministerstve výstavby sa dostáva na súd až po desiatich rokoch. Jednoducho, spravodlivosť tu nefunguje.

A to nie je všetko, štát nedokáže riešiť ani základné existenčné problémy občanov. Môžeme to ilustrovať na príklade školstva.

Ministerstvo školstva sa ešte vlani dohodlo so školskými odborármi na zvýšení platov pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a vysokoškolských učiteľov od 1. septembra o šesť percent. V máji mal minister školstva predložiť návrh na valorizáciu platov do vlády. Riešenie otázky však stále odkladá. Mestá a obce totiž tvrdia, že na vyššie platy už nemajú peniaze. Zo 70 percent, ktoré dostávajú z podielových daní, musia dávať na školstvo 40 percent. Dávajú však oveľa viac...

Vyššie mzdy v školstve tak skoro nebudú. Zato je však už dnes jasné, že od nového školského roka budú mať žiaci 9. ročníkov základných škôl o jednu vyučovaciu hodinu dejepisu viac. Podľa ministra Petra Plavčana, práve toto je životne dôležité, keďže „v spoločnosti sme svedkom nárastu extrémistických nálad, preto je potrebné vytvoriť priestor na diskusiu o tom, aké nepriaznivé dôsledky má extrémizmus a to sa dá ukázať práve širšou znalosťou dejín“.

Práve neschopnosť politikov riešiť základné problémy ľudí je podhubím, v ktorom naďalej rastie frustrácia a znechutenie z moci. Hodina dejepisu blížiacu sa katastrofu neodvráti. Občan hľadá riešenie. A nachádza M. Kotlebu.