V daňovej praxi existujú dva typy plnomocenstviev - generálna plná moc a a individualizovaná plná moc. Generálna plná moc sa vzťahuje na všetky dane a zdaňovacie obdobia daňového subjektu. Neodporúčame ale daňovým subjektom ani daňovým poradcom vyhotovovať generálnu plnú moc, ale tzv. individualizovanú plnú moc. Individualizovaná plná moc sa vzťahuje na konkrétnu daň a exaktne určené zdaňovacie obdobie. Je to preto, že v daňovom práve platí fikcia, že ak nie je rozsah plnomocenstva presne limitovaný, považuje sa plnomocenstvo za všeobecné.
Daňový úrad vtedy zasiela splnomocnencovi všetky žiadosti a výzvy, pričom sa nemusia nevyhnutne týkať kontrolovaného zdaňovacieho obdobia. Je v záujme splnomocneného zástupcu a jeho klienta, aby mandát splnomocnenca konať za splnomocniteľa bol určený čo najexaktnejšie.
V plnomocenstve ako právnom úkone vystupujú dve strany - splnomocniteľ a splnomocnenec. Splnomocniteľ je ten, kto plnomocenstvo udeľuje (zastúpený daňový subjekt) a splnomocnenec je ten, ktorý poskytnutú plnú moc prijíma (splnomocnený zástupca). V zákone č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) v platnom znení je právna úprava plnomocenstva riešená marginálne.
Analogicky sa použijú ustanovenia § 31-33b Občianskeho zákonníka. Od nadobudnutia účinnosti nového daňového poriadku od 1. 1. 2012 nie je potrebné úradne overovať podpis splnomocniteľa na plnomocenstve. Plnomocenstvo je daňový subjekt oprávnený nadiktovať zamestnancovi správcu dane aj ústne do zápisnice na daňovom úrade.
Podľa nášho názoru nepostupoval daňový úrad v riešenom prípade správne. Irelevantná je námietka daňového úradu, že plnomocenstvo sa vzťahuje na písomnosti, ale nie na dokumenty.
Generálna plná moc poskytuje splnomocnenému zástupcovi absolútny mandát konať v mene zastúpeného daňového subjektu. Zaujímavé je, že vo vašom prípade daňový úrad umožnil na základe generálneho plnomocenstva zaregistrovať daňový subjekt ako platiteľa DPH, ale odmietol splnomocnencovi odovzdať osvedčenie.
Ak daňový úrad bude trvať na svojom, odporúčame vašej daňovej poradkyni zakomponovať do textu plnej moci klauzulu, že plnomocenstvo sa vzťahuje aj na prevzatie osvedčenia o registrácii. Alebo ak daňová poradkyňa nie je v časovej tiesni, môže podať námietku proti postupu zamestnancov správcu dane.
Z daňovej praxe poznáme podobný prípad, kedy daňový úrad odmietol vydať splnomocnenej zástupkyni osvedčenie o registrácii na základe generálnej plnej moci. Splnomocnená zástupkyňa podala námietku proti postupu daňových úradníkov a kompetentný orgán námietke vyhovel.
Aj tak sa dá. Ale splnomocnený zástupca musí mať časový komfort a nesmie byť v časovej tiesni zaregistrovať daňový subjekt.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.