V praxi to znamená, že zamestnanec, ktorého vyslala naša firma napríklad do Českej republiky, sa pri prípadnej kontrole preukáže, že má formulár A1 a týka sa ho preto sociálne zabezpečenie na Slovensku a nie v Česku.

Ak zamestnávateľ podmienky vyslania nesplní a zamestnanca vyšle bez formulára, bude počas tohto obdobia povinný plniť oznamovacie a odvodové povinnosti podľa českých právnych predpisov sociálneho zabezpečenia.

Toto pravidlo platí aj vtedy, keď zamestnávateľ vyšle svojho pracovníka na krátku dobu, napríklad len na dva dni. A to je presne problém, ktorý trápi aj nášho čitateľa. Firma, v ktorej pracuje, vykonáva krátkodobé servisy v európskych krajinách. Ich termín nie je vopred známy.

„Pracujem vo firme, kde sa bežne stretávame s tým, že je potrebné rýchlo reagovať na otázku zákazníka zo zahraničia. Vybavenie potrebného formulára A1 môže trvať dlho. A to je v našom prípade naozaj problém,“ popisuje situáciu vo firme.

Tvrdí, že rakúski kolegovia dokážu túto agendu vybaviť aj cez mobil a do pár hodín môžu vycestovať za klientom.

Informácie o tom, kedy a ako sa formuláre vybavujú, poskytujú pobočky Sociálnej poisťovne. Nájdete ich aj na webovej stránke Sociálnej poisťovne. 

„Žiadosť musí podať samotný podnikateľ a odpoveď – formulár – mu pošleme písomne alebo elektronicky,“ vysvetľuje vybavovanie dokladu Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa stanovila lehotu na posúdenie žiadosti na maximálne 45 dní.

„Zákon neurčuje presnú lehotu vystavenia, uvedený termín vyplynul z praxe a zaťaženosti v tejto agende. Lehota môže byť kratšia, ale aj dlhšia v závislosti od možnosti správne posúdiť situáciu vyslania a vystavenia relevantného dokumentu Sociálnou poisťovňou,“ dodáva P. Višváder. Pripomína, že v tomto období poisťovňa posilnila počet zamestnancov, ktorí túto agendu vybavujú, preto by vystavenie týchto potvrdení malo byť v budúcom roku rýchlejšie.

Aj spätne

Čo sa ale stane, keď doklad zamestnávateľ nestíha vybaviť, tak ako v prípade nášho čitateľa a vyšle pracovníka bez tohoto formulára?

Dôležité je, že formulár je možné vystaviť vo výnimočných prípadoch aj spätne a nie je povolením na výkon práce v zahraničí, je iba potvrdením o právnych predpisoch sociálneho zabezpečenia, ktoré sa vzťahujú na držiteľa, zamestnanec môže teda vykonávať prácu v zahraničí aj bez toho, aby ho mal fyzicky pri sebe.

To znamená, že v takomto prípade zamestnávateľ zákon neporuší.

A aj na celý rok

P. Višváder zdôrazňuje, že v prípade, ak z charakteru práce zamestnanca vyplývajú pravidelné pracovné cesty do zahraničia (EÚ), situáciu je možné klasifikovať ako súbežný výkon činnosti zamestnanca na území viacerých členských štátov EÚ.

„Vtedy je možné vystaviť tento doklad na obdobie 12 kalendárnych mesiacov dopredu. Aj preto je vhodné konkrétnu situáciu a druh žiadosti konzultovať priamo v pobočke.“