Fondový biznis na Slovensku má za sebou váhavý polrok. A to tak na strane predajov ako aj vo výkonnosti. Ľudia a sami správcovia vyčkávajú, ako sa situácia vyvinie a do ktorých fondov smerovať peniaze.

Očakávané aj neočakávané správy z finančných trhov po celom svete sa podpísali pod zatiaľ skôr podpriemernú výkonnosť päťstovky fondov ponúkaných na domácom trhu. Zhruba polovica z nich skončila v červených číslach. Tie s plusovými hodnotami nie sú zďaleka dych vyrážajúce.

Doterajšie rozkolísané výnosy na akciových trhoch pripisuje Radko Semančík, predseda predstavenstva ČSOB AM, stále prebiehajúcim diskusiám a napätiu okolo Grécka, ako aj spomaleniu ekonomickej aktivity v USA a EÚ. Naďalej sa najviac darí zmiešaným podielovým fondom. „V dlhodobom horizonte ponúkajú najvyššie očakávané výnosy akcie, teda akciové a zmiešané fondy,“ hovorí R. Semančík .

Vo výnosových rebríčkoch si podľa štatistík Slovenskej asociácie správcovských spoločností za prvých šesť mesiacov najlepšie viedli fondy prepojené na zdravotníctvo a biotechnológie. KBC Equity Fund Medical Technologies, ING Invest Biotechnology, ČP Invest Fond farmacie a biotechnologie a ING Invest Health Care dosiahli výnosy od 11 do 15 percent.

Zvyšok najlepšie zarábajúcich fondov predstavuje príliš širokú skladbu, aby sa dala nejako zjednodušene zastrešiť. Zatiaľ nezabrali veľké rozvíjajúce sa ekonomiky typu Rusko, Turecko či India, ako im to začiatkom roka predpovedali niektorí profesionálni investori. Fondy z tohto regiónu ponúkané slovenským investorom sa hýbu v spodnej časti rebríčka.

Predaje zhruba na nule

Celkové čisté predaje, ktoré už zohľadňujú aj výbery z fondov, skončili k 1. júlu v takmer 230-tisícovom mínuse. Aby trh dobehol vlaňajšie a predvlaňajšie čísla na úrovni stoviek miliónov, musel by poriadne zabrať. Konkurovať všadeprítomným reklamám na troj- a viacpercentné úroky z termínovaných vkladov, aj keď s viazanosťou na dva a viac rokov, bude výzva.

Ako kategória boli v čistých predajoch najúspešnejšie zmiešané fondy s prírastkom 63,5 milióna eur. Z toho sa obzvlášť dobre darilo SmartFundu od lídra trhu Tatra Asset Managementu. Fond sa s prírastkom 47,8 milióna eur stal zároveň úplným rastovým víťazom. KBC Archipel Portfolio Pro February 95 prilákal takmer 17 miliónov nových vkladov. Podľa správcovskej spoločnosti ČSOB, ktorá daný fond na slovenský trh distribuuje, začiatok roka štandardne praje novým produktom, do ktorých prichádzajú aj peniaze z maturujúcich produktov.

Realitné fondy si prilepšili o 57,2 milióna, z toho takmer celý nárast si pripísali dva realitné fondy Prvej penzijnej. Jej druhý realitný fond pritom začal fungovať len v januári a je určený pre inštitucionálnych klientov. Investori sa zjavne nových fondov neboja, keď z prvej desiatky najpredávanejších štyri neexistujú ani rok, tri dokonca menej ako pol roka.

Naopak, z najkonzervatívnejších fondov si investori peniaze hlavne vyberali. Peňažné zaznamenali čistý odlev takmer 96 miliónov, dlhopisové cez 28 miliónov eur. Peniaze odchádzali najmä od  najväčších správcov pri troch najväčších bankových domoch – Tatra banke, VÚB a Slovenskej sporiteľni. Títo správcovia si zasa v prajných rokoch tradične pripisujú najväčšie prírastky.

Iné fondy, prevažne zaistené, za prvý polrok prilákali 15,7 milióna eur nových vkladov, akciové necelých 13 miliónov.

Vyhliadky do konca roka

Peňažným a najmä dlhopisovým fondom príliš neprospeje očakávaný nárast úrokov v eurozóne. Do konca roka k nemu podľa niektorých analytikov môže dôjsť ešte dvakrát. To so sebou nesie dočasný pokles cien dlhopisov. Aj keď podľa slov tunajších správcov už väčšina fondov tento vývoj zohľadňuje a sú na to upravené. To znamená, že majú v portfóliu najmä dlhopisy s krátkymi splatnosťami. Pre nových investorov nákup podielov v čase po zdvihnutí úrokov znamená šancu na vyššie budúce výnosy.

Prognózy pre akciové trhy nie sú zatiaľ ružové. Podľa produktového manažéra poradenskej spoločnosti Fin Consulting Róberta Vitkovského čaká americký trh zvýšenie inflácie a spomalenie tempa rastu ekonomiky. Finančným trhom neprospieva ani neistota okolo Grécka a ďalších zadlžených krajín eurozóny – Španielska, Portugalska, Írska a najnovšie aj Talianska.

„Negatívne by sa na akciových trhoch mohol premietnuť aj rast cien komodít. Napríklad obilia. Čo ale zase môže byť výhodou pre tých, ktorí zainvestovali do fondov zameraných na tieto suroviny komodity,“ spresňuje R. Vitkovský.

Ilustračné foto na titulke - Profimedia.cz