Podľa zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (ďalej len „zákon“) sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv (ďalej len „fond“), a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu
Ako teda bolo uvedené, z fondu sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu.
Povinnosť platiť do fondu majú všetci vlastníci v dome bez rozdielu, pričom výška úhrady sa počíta podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu, na príslušenstve, na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku. Takejto povinnosti sa nemožno zbaviť, pretože vyplýva priamo zo zákona. Skutočnosť, že niektorý vlastník svoj byt alebo nebytový priestor neužíva, ho nezbavuje povinnosti prispievať do fondu, pretože takáto povinnosť je viazaná na existenciu vlastníctva k samotnému bytu alebo nebytovému priestoru.
Na schôdzi vlastníkov si samotní vlastníci hlasovaním stanovia výšku úhrad spravidla na jeden rok dopredu a to s ohľadom nielen na bežnú prevádzku, údržbu a opravy domu, ale aj s prihliadnutím na jeho modernizáciu, opravy a rekonštrukciu. Povinnosť vlastníkov nie je meniť výšku úhrad do fondu každý rok, ale periodicita je závislá hlavne od rozsahu plánovaných alebo nevyhnutných investícií, ktoré bude potrebné či už okamžite alebo do budúcna vynaložiť.
Zároveň je vhodné prihliadnuť aj na dostatočnú finančnú rezervu na veľké opravy, nepredvídané investície alebo havárie v budúcnosti, aby pri ich vzniku mali vlastníci z čoho čerpať. Zákon však nevylučuje ani schválenie jednorazového príspevku do fondu, v prípade ak si to vzniknutá situácia vyžaduje.
Ak si teda vo vašom prípade vlastníci bytov a nebytových priestorov na schôdzi schválili navýšenie úhrad do fondu, je možné, že prihliadali na vyššie uvedené. Ak sa vám však takto schválená výška úhrad do fondu zdá byť neprimeraná a na schôdzi ste hlasovali proti takémuto navýšeniu, máte právo obrátiť sa do 30 kalendárnych dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol. Po uplynutí tejto lehoty toto vaše právo zaniká. Ak ste v uvedenej lehote návrh na súd podať nestihli, máte možnosť na najbližšej schôdzi vlastníkov navrhnúť hlasovanie o znížení úhrad do fondu a presvedčiť ostatných vlastníkov, aby takýto návrh podporili.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.