Pre občianske združenia a neziskové organizácie bude aj po januári elektronická komunikácia dobrovoľná, keďže nie sú zapísané v obchodnom registri. Výnimka sa týka aj pozemkových spoločenstiev.

Ak máte príjem z prenájmu, ani pre vás sa na budúci rok nič nezmení. Príjem z prenájmu budete naďalej podávať na papierových tlačivách.

Všetky firmy

Všetky podania, ktoré majú štruktúrovanú formu ako napríklad daňové priznanie, súhrnný výkaz či kontrolný výkaz sa po 1. januári budú musieť podávať výlučne len cez portál finančnej správy, resp. cez aplikáciu eDANE/Java alebo eDANE/Win. 

Firmy budú musieť podať do konca januára elektronicky aj daňové priznanie k dani z motorových vozidiel. Ak firma podá priznanie klasicky na tlačive, daniari ho budú považovať za nepodané a firma dostane pokutu. 

Odklad pre živnostníkov

Živnostník, ktorý sa rozhodne podať priznanie do 31. marca 2018, môže ho podať písomne (papierovo) bez toho, aby si musel vybaviť registráciu na elektronickú komunikáciu.

Ak si však predĺži daňové priznanie o tri mesiace a koniec predĺženej lehoty pripadne na 2. júl, musí byť toto podanie uskutočnené elektronicky.

Ak by však priznanie podal do 30. júna, správca dane ho bude akceptovať aj v papierovej forme. 

Ako komunikovať elektronicky

Ak chce živnostník posielať dokumenty daniarom elektronicky, musí uzatvoriť dohodu s daňovým úradom alebo si aktivuje kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) alebo eID kartu (občiansky preukaz s čipom).

K prihláseniu potrebujete ID (užívateľské meno, ktoré ste získali pri registrácii) a heslo alebo kvalifikovaný elektronický podpis (KEP). Prihlásiť sa môže aj pomocou eID (občiansky preukaz s čipom).

Dohodu musíte podpísať pred správcom dane. Ak dohodu pošlete poštou, musíte svoj podpis úradne overiť. Ak firma alebo živnostník splnomocní svojho účtovníka, aby zaňho komunikoval elektronicky, na plnej moci nemusí byť úradne overený podpis.

Firmy už musia komunikovať s daniarmi elektronicky. Živnostníci majú polročný odklad

Ak máte občiansky preukaz s čipom, musíte sa okrem nainštalovaných softvérov cez portál Finančnej správy registrovať pomocou eID karty a aj následne autorizovať. Až po registrácii a autorizácii budete môcť odosielať dokumenty finančnej správe elektronicky.

Na jedno ID môže byť naviazaných viacero DIČ. Ak ste už registrovaný (teda máte ID), stačí sa autorizovať na podávanie za ďalšie subjekty. Môžete to urobiť buď osobne na daňovom úrade, alebo môžete podať žiadosť priamo cez portál finančnej správy z OIZ - Osobnej Internetovej zóny.

Ako živnostník vie zistiť, že žiadosť, ktorú poslal na daňový úrad elektronicky je aj doručená? Na portáli finančnej správy v časti osobná internetová zóna (OIZ) musí kliknúť na históriu komunikácie a tam si skontroluje prijaté dokumenty.

Čo daniari nemusia

Finančná správa nemusí do 31. 12. 2020 používať ústredný portál verejnej správy, pretože má vlastnú podateľňu.

Teda, kým na budúci rok firmy a živnostníci musia komunikovať s daniarmi len elektronicky, finančná správa nemusí doručovať dokumenty do elektronických schránok daňovníkov na Ústrednom portáli verejnej správy - pri agende podľa daňového poriadku.

Avšak dokumenty, ktoré idú podľa zákona o správnom konaní, musí od 1. novembra 2016 doručovať prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy, a to konkrétne firmám zapísaným v obchodnom registri ako aj iným fyzickým osobám a právnickým osobám, ktoré si dobrovoľne aktivovali schránku na ústrednom portáli. 

Podľa zákona o e-Governmente finančná správa môže používať vlastný informačný systém do 31. 12. 2020.

Obojsmerná elektronická komunikácia je spustená zatiaľ len pri spotrebných daniach. Vzhľadom na prechodné ustanovenie zákona o eGovernmente, svoje podania týkajúce sa spotrebných daní neposiela do elektronických schránok na ústrednom portáli verejnej správy.