Hoci lítium nie je klasifikované ako „drahý kov“, je to veľmi cenný a strategický materiál používaný v rôznych priemyselných odvetviach. Dostáva prívlastky ako „biele zlato“ či „ropa budúcnosti“. Dopyt po tomto najľahšom kove by mal v nasledujúcich rokoch naďalej prudko rásť. Ide o kľúčový materiál, z ktorého sa vyrábajú batérie do elektrických vozidiel a smartfónov či veľkorozmerné zariadenia na dlhodobé uskladnenie energie z obnoviteľných zdrojov.
Napríklad do jediného elektromobilu Tesla S je potrebných viac ako 45 kilogramov uhličitanu lítneho (Li2CO3). V USA by v roku 2030 mala byť už štvrtina všetkých áut na elektrických pohon, po európskych cestách by ich malo podľa plánu Európskej komisie v rovnakom čase jazdiť minimálne 30 miliónov. Ani nie o dekádu teda stúpne spotreba lítia v EÚ podľa odhadov až 18-násobne oproti dnešku. Na dosiahnutie cieľa uhlíkovej neutrality v roku 2050 bude v Únii potrebných dokonca 60-krát viac lítia ako v súčasnosti.
Líder na trhu
Spoločnosť Albemarle so sídlom v Charlotte v štáte New York je najväčším svetovým dodávateľom lítia. Najvýznamnejšie lítiové ťažobné operácie Albemarle sa nachádzajú v Čile, kde firma vlastní a prevádzkuje zariadenia v Salar de Atacama. Táto lokalita je jedným z najbohatších a najproduktívnejších ložísk soľanky s najvyšším obsahom lítia na svete. Okrem toho Albemarle prevádzkuje ťažbu lítia aj v austrálskom pohorí Greenbushes a v americkej Nevade.
Nebude trvať dlho a Wall Street podhodí investorom ďalšiu lákavú korisť. Opäť je za tým AI
Pri ťažbe lítia zo soľanky (soľný roztok) spôsobom, akým to robí Albemarle v lokalite Salar de Atacama, sa soľanka čerpá z podzemných ložísk a potom sa pumpuje do veľkých nádrží alebo bazénov, kde sa necháva odpariť vplyvom slnečného žiarenia. Tento proces odparovania zahusťuje soľanku a zvyšuje koncentráciu lítia a ďalších minerálov. Po dosiahnutí požadovanej koncentrácie sa roztok ďalej spracováva na získanie lítium-karbonátu, ktorý je použiteľný v priemysle, najmä na výrobu batérií.
Prepad na dno
Po výraznom prepade ceny lítia po roku 2022 a v druhom polroku 2023 sa firma dostala do problémov. Cena tohto kovu, ktorý je kľúčovou zložkou batérií elektromobilov, prudko klesla, keďže rast ich predaja sa spomalil. Cena lítia sa znížila o viac ako 80 percent od roku 2022, keď dosiahla svoj vrchol. Ak je investovanie o využití maximálneho pesimizmu, akcie výrobcov lítia by mohli stáť za pozornosť. Investori pritom nemôžu staviť na samotné lítium, pretože termínovaný trh (futures) s lítiom zostáva nerozvinutý. Dôvodov na optimizmus je viacero.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?