Štát v súčasnosti nezohľadňuje, či ide o skutočného čierneho zamestnávateľa, alebo len o jeho administratívnu chybu, nezaujíma ho to, že zamestnanec má riadnu pracovnú zmluvu, dostáva výplatu a firma ho prihlásila do poisťovne len o pár hodín neskôr.
Podľa platného zákona sa za nelegálne zamestnávanie považuje oneskorené prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne aj v prípade, že v čase kontroly z inšpektorátu práce je už zamestnanec prihlásený v Sociálnej poisťovni.
Postihnutá aj samospráva
Inšpektoráty práce zistili vlani čiernu prácu u 1 311 zamestnávateľov, ktorí zamestnali takto 2 924 fyzických osôb. Počet prípadov, keď nebol zamestnanec prihlásený do poisťovne, sa v posledných rokoch zvyšuje. Neznamená to však, že firmy vo všetkých takých prípadoch zamestnávajú ľudí nelegálne.
Podľa informácie Jany Mochňackej, z odboru riadenia inšpekcie práce Národného inšpektorátu práce, oznamovaciu povinnosti voči Sociálnej poisťovni si nesplnili firmy u 1 839 zamestnancov.
Združenie miest a obcí Slovenska pripomína, že má množstvo podnetov na zmiernenie tvrdosti zákona, ktorý postihuje rovnako tých, ktorí sa dopustili iba nepodstatného porušenia minimálnym nedodržaním zákonnej lehoty aj tých, ktorí naozaj dlhodobo zamestnávali načierno.
Podľa informácie Národného inšpektorátu práce boli medzi pokutovanými zamestnávateľmi vlani aj dve obce, jedno mesto a jedna mestská časť. Inšpektori zistili, že samospráva celkovo neskôr prihlásila 17 zamestnancov. Napriek tomu, že v niektorých prípadoch išlo o oneskorenie len o pár hodín, štátu museli zaplatiť pokutu 21 000 eur. Veľký problém je, že obec alebo mesto je zaradené na listinu čiernych zamestnávateľov. Následne sú vylúčení z čerpania štátnych a európskych dotácií a ak sa odvolajú, inšpektorát to neakceptuje.
Malá zmena
Po novom budú mať zamestnávatelia na prihlásenie zamestnanca do poisťovne viac času. Ak ho prihlásia do 7 dní po vzniku pracovného pomeru, nepôjde o čiernu prácu.
„Zamestnávateľ je povinný splniť si prihlasovaciu povinnosť v lehote siedmich dní od uplynutia lehoty na splnenie povinnosti podľa zákona o sociálnom poistení (napríklad do začatia výkonu činnosti zamestnanca), najneskôr však do začatia výkonu kontroly nelegálneho zamestnávania začatej pred uplynutím tejto sedemdňovej lehoty,“ navrhlo zmenu v novele ministerstvo práce.
To znamená, ak príde do firmy kontrola z inšpektorátu práce po čase, kedy zamestnanec už začal pracovať, no v lehote siedmich dní, a zistí, že zamestnávateľ si ešte nesplnil prihlasovaciu povinnosť, pôjde o nelegálne zamestnávanie. A za to dostane zamestnávateľ pokutu najmenej 2-tisíc eur.
Ak však zamestnávateľ prihlási zamestnanca do siedmich dní a stihne tak spraviť pred kontrolou, inšpektor to nemôže pokladať za čiernu prácu.
Pokuty zostávajú
Tvrdosť zákona o inšpekcii práce sa zmierni, avšak pokuty sa nemenia. Rezort práce pripúšťa znižovanie pokút až potom, ako u zamestnávateľov uvidí, že venujú potrebnú pozornosť tejto stránke svojej činnosti.
Za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania je pokuta od 2 000 eur do 200 000 eur, a ak ide o nelegálne zamestnávanie dvoch a viac fyzických osôb súčasne, najmenej 5 000 eur. Subjekty sa zároveň zapisujú do verejne prístupného zoznamu fyzických osôb a právnických osôb, ktoré v predchádzajúcich piatich rokoch porušili zákaz nelegálneho zamestnávania, nachádzajúceho sa na webe Národného inšpektorátu práce.
Návrh tiež nerieši nadväzujúce sankcie z dôvodu nelegálneho zamestnávania (vylúčenie z verejného obstarávania, neposkytnutie štátnej pomoci, neprístupné zdroje EÚ).
Čo je čierna práca
- Za nelegálne zamestnávanie sa považuje práca bez existencie pracovnej zmluvy, dohody o vykonávaní práce mimo pracovného pomeru, prípadne obchodnej zmluvy.
- Od novembra 2013 je nelegálnym zamestnávaním aj nesplnenie si prihlasovacej povinnosti voči Sociálnej poisťovni.
- Od 18. júna 2016 sú za nelegálne zamestnávanie zodpovední všetci podnikatelia bez ohľadu na to, či o nelegálnom zamestnávaní u ich dodávateľa vedeli alebo nie. Ak podnikateľ prijme službu alebo práce od dodávateľa, ktorý využíva prácu načierno, poruší tým zákon. Ide o absolútnu objektívnu zodpovednosť.
- Od januára 2018 nebude čiernou prácou to, ak kontrola zistí, že zamestnávateľ prihlásil zamestnanca do 7 dní od vzniku pracovného pomeru. Ak však príde do firmy v lehote 7 dní kontrola a zistí neprihláseného zamestnanca, ide o čiernu prácu.