V oživení pokračuje aj kurz libry a eura voči doláru. Obavy ohľadom Brexitu sa zmiernili a investori dúfajú, že centrálne banky po celom svete pomôžu prekonať negatívne dopady uvoľňovaním menovej politiky.
Okolo 19:30 SELČ vykazovala libra voči doláru nárast 0,8 percenta na 1,3453 USD. V pondelok sa pritom prepadla až na 1,3122 USD, teda na najnižšiu úroveň od polovice roku 1985. Euro si voči doláru pripisuje zhruba 0,4 percenta na 1,1105 USD po tom, čo v piatok zostúpilo až na 1,0909 USD, najnižšie za tri a pol mesiaca.
V piatok po vyhlásení výsledkov utrpela libra najprudší jednodňový pokles v modernej histórii. „Ľudia teraz prestávajú byť pre Brexit toľko znepokojení,“ povedal analytik Thierry Albert Wizman zo spoločnosti Macquarie. Na trhu však podľa analytikov pretrváva neistota a libra má stále priestor k poklesu.
Západoeurópsky akciový index FTSEurofirst 300 si pripísal cez tri percenta a uzavrel na 1290,86 bodu. Už v utorok stúpol o 2,6 percenta po tom, čo v predchádzajúcich dvoch dňoch stratil okolo 11 percent.
Index FTSE 100, ktorý zahŕňa stovku popredných britských podnikov, stúpol o 3,6 percenta na 6360,06 bodu. Minulý štvrtok, teda pred vyhlásením výsledkov referenda, pritom uzavrel na 6338,10 bodu. Index menších britských firiem FTSE 250 však od štvrtka naďalej stráca zhruba osem percent.
K rastu indexu FTSE 100 prispeli napríklad energetické podniky, ktorých akcie profitovali zo stúpajúcich cien ropy. Pre britskú ropnú spoločnosť je navyše priaznivý slabší kurz libry, pretože ropu predávajú za doláre. Silnejší kurz dolára tak po prepočte zvyšuje hodnotu ich príjmov v domácej mene.
Zo silnejšie americkej meny profitujú tiež ďalšie veľké britské podniky predávajúci veľkú časť svojho tovaru za doláre, napríklad výrobcovia liekov GlaxoSmithKline a AstraZeneca.
Už druhým deň za sebou rastú aj ceny ropy. Severomorská ropa Brent vykazovala okolo 19:30 SELČ nárast o zhruba 2,5 percenta a nachádzala sa tesne pod hranicou 50 dolárov za barel.