Aktualizované o 16:20 v sekcii Meny
Piatková americká inflácia šokovala trh. Investori a ekonómovia predpokladali, že budúci vývoj inflácie bude iba o tom, ako rýchlo bude klesať. Stal sa však pravý opak a cenová hladina vzrástla na nové 40-ročné maximá. Začalo sa hovoriť o náraste americkej inflácie k deviatim percentám.
Znamená to, že centrálna banka bude musieť zvyšovať úrokové sadzby omnoho razantnejšie, ako sa očakávalo. Finančné podmienky na trhu sa ešte viac sprísnia a likvidity bude menej. To prinesie problémy s prefincovaním sa mnohých subjektov a zároveň vyššie splátky zadlžených spotrebiteľov a krajín. Následkom bude ešte nižší ekonomický rast, nižšie ceny aktív a vyššie riziko bankrotov.
Investori sa obávajú je, že centrálne banky obetujú ekonomický rast a finančné trhy na to, aby zabránili ďalšiemu rastu inflácie. Finančné trhy reagujú prudko.
Inflácia dala ekonómom ďalšiu facku. Miesto vrcholu prišla stagflácia. Jediným víťazom je dolár
Akcie
Európske akcie klesajú k minimám dosiahnutým v polovici mája. Nemecký index DAX stráca dve percentá. Ešte o čosi vyššie straty zaznamenáva paneurópsky akciový index Stoxx 50, ktorý sa blíži k minimám zaznamenaným v marci. Európske akcie sa dostávajú do medvedieho trhu, keď od svojich maxím dosiahnutých na začiatku roka strácajú už viac ako pätinu.
Ešte väčšie relatívne straty zaznamenávajú futurity na americké akcie. Index S&P500 klesá pod úroveň 3 800, čo je najnižšia hodnota od marca 2021. Podobne ako európske akcie, aj on presiahol straty od svojich maxím na úrovni 20 percent.
Tvrdému pristátiu ekonomiky sa nedá vyhnúť. Akcie čaká ďalší pokles a trvalo nižšie úrovne
Dlhopisy
Pod veľký tlak sa dostávajú aj dlhopisy. Výnos na 10-ročných vládnych amerických bodoch vzrástol na 3,2 percenta a atakuje maximá z októbra 2018. Dvojročné dlhopisy sa s podobným výnosom dostali na najvyššie úrovne od roku 2007, čo ukazuje, aké vysoké sú očakávania rastu úrokových sadzieb.
Prudký rast výnosov zaznamenávajú aj nemecké dlhopisy. Bundy dosahujú výnos viac ako 1,5 percenta, čo je najvyššia cena od apríla 2014. Výnos na talianskych 10-ročných dlhopisoch atakuje úroveň 4 percent, čo je najvyššia hodnota od začiatku roka 2014. ECB je v zložitej situácii a s oslabujúcimi dlhopismi bude musieť niečo robiť.
Parabolické ceny ropy spôsobia, že ECB infláciu neskrotí. Vysoké úroky však do eurozóny neprídu
Kryptomeny
Kryptomeny sú vo veľkom výpredaji. BTC atakuje úroveň 24-tisíc a obchoduje sa najnižšie od decembra 2020, keď za deň stráca takmer 10 percent. Od svojich vrcholov prišiel už o 65 percent hodnoty. ETH je od maxím nižšie až o 75 percent.
Dôvodom výpredaja kryptomien je zastavenie výberov vkladov u jednej z najväčších firiem na svete, spoločnosti Celsius. Tá reaguje na „extrémne trhové podmienky“. Jej aktíva predstavujú 12 miliárd dolárov a slúžili najmä ako lukratívne úročené vklady.
Len pred pár týždňami investori videli krach na terre a lune. Situácia sa môže z dôvodu nedostatku likvidity opakovať aj na ostatných tokenoch.
Trh zachvacuje panika. Nový Lehman Brothers nemusí byť ďaleko. Investori utekajú k hotovosti
Meny
Euro sa voči doláru dostáva opäť pod úroveň 1,05. K 20-ročným minimám na úrovni 1,035 má ešte relatívne ďaleko. Ďalší výpredaj európskych dlhopisov mu však môže pomôcť testovať tieto 20-ročné minimá.
Horšia situácia je na japonskom jene, ktorý klesol na svoje 24-ročné minimá na 135 za americký dolár. Japonská centrálna banka stráca kontrolu na výnosov krivkou, čo si vyžaduje ďalšie oslabovanie domácej meny.
Turecká líra testuje svoje historické maximá nad úrovňou 17 za dolár. V tomto roku stratila viac ako 20 percent a stala sa najslabšou rozvíjajúcou sa menou na svete. Problémy na globálnom finančnom trhu spôsobujú, že cena ochrany proti bankrotu Turecka rastie a dostáva sa na najvyššie úrovne od finančnej krízy v roku 2008, na vyše 10 percent.
Maďarský forint zaznamenal svoje historické minimá, keď sa kurz EUR/HUF dotkol úrovne 400. Po tureckej líre je forint druhou najslabšou menou v tomto roku, keď od vojny na Ukrajine stratil viac ako 9 percent.
Dolárový index, ktorý sleduje výkonnosť amerického dolára voči košu globálnych mien, počas pondelka získal 0,8 percenta a dosiahol najsilnejšiu úroveň od apríla 2020.
ECB dá prednosť záchrane eurozóny pred bojom s infláciou. Euro bude čoskoro slabšie ako dolár
Obavy trhu
Existujú obavy, že omnoho prísnejšie finančné podmienky povedú k prasknutiu finančnej bubliny, ktorá sa za pomoci lacných peňazí budovala viac ako dekádu.