Popri finančnom sprostredkovaní upravuje rovnaký zákon aj finančné poradenstvo. Tieto dve služby sa v mnohom na seba podobajú, no kým finančných sprostredkovateľov sú desaťtisíce, poradcov je celkovo desať. Kým sprostredkovateľ pracuje za províziu od finančných inštitúcií, služby poradcu si klient musí zaplatiť sám. Kým sprostredkovatelia ponúkajú klientom konkrétne úvery a poistky, poradcovia to robiť nesmú. Ich prácou je nasmerovať záujemcov do konkrétnych bánk a poisťovní. Tieto rozdiely spôsobujú, že poradenský trh takmer neexistuje. O tom, ako toto podnikanie vyzerá, sa TREND rozprával s poradkyňou Ľubicou Adamkovou.

Ako často musíte ľuďom vysvetľovať, čo vlastne je finančný poradca?

(Smiech) Často. Vlastne vždy.

Vedia ľudia, čo je finančné poradenstvo a aký je rozdiel medzi poradcom a sprostredkovateľom?

Je fakt, že tieto pojmy sa zamieňajú. Aj mnohí finanční sprostredkovatelia o sebe na rôznych sociálnych sieťach píšu, že sú poradcovia. To by ale nemali bez toho, že by vlastnili licenciu na finančné poradenstvo. Na Slovensku je z pohľadu odbornosti táto licencia tou najvyššou, ktorú je možné od Národnej banky Slovenska (NBS) získať. V sektore úverov má túto licenciu len deväť subjektov a dva majú licenciu na finančné poradenstvo v sektore poistenia a zaistenia.

Male Krasnany
Neprehliadnite

Vlastné bývanie sa stáva luxusom pre bohatších ľudí

Prečo je v súčasnosti tak málo finančných poradcov?

Získaniu licencie predchádza povinnosť mať za sebou dlhú prax v konkrétnom sektore, skúšky, ktoré je potrebné zvládnuť, tiež nie sú jednoduché. Skladajú sa z písomnej aj ústnej časti. Okruhy sú obsiahle, finančný poradca teda toho musí veľa vedieť. Zásadnou okolnosťou je rozdiel vo fungovaní finančného poradenstva a finančného sprostredkovania. Poradcu platí klient, sprostredkovateľ získava províziu od finančnej inštitúcie za predané finančné služby klientom.

Finančných sprostredkovateľov sú desaťtisíce, poradcov okolo desať. Dá sa povedať, že poradenský trh na Slovensku nefunguje?

Čiastočne. Finanční sprostredkovatelia sú zmluvne prepojení s bankami a poisťovňami a získavajú od nich provízie. Klient si poradcu platí sám a podľa môjho názoru to bežných klientov odrádza a z toho, že by si to mali platiť, sú v strese. Táto situácia zároveň odrádza napríklad samostatných finančných agentov od toho, aby si urobili aj najvyššiu poradenskú licenciu. Oni majú obavu zase z toho, či by vôbec našli nejakých klientov, ktorí by boli ochotní za tieto služby platiť. Na druhej strane aj províziu sprostredkovateľa platí klient prostredníctvom poplatkov, no rozumiem, že klienti to takto nevyhodnocujú.

Vidíte priestor na to, že by na Slovensku boli platené aj služby sprostredkovateľov? Sú krajiny, kde sa takýto model uplatňuje.

Podľa mňa by to bolo skvelé, určite by sme to uvítali.

Poradenstvo je najmä pre firmy

Predstavte si, že máte vysvetliť človeku, ktorý má v súčasnosti finančného sprostredkovateľa, že má za jeho služby začať platiť. Čo by ste mu povedali?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa