Návrhy na poslednú chvíľu

Ak niekto, komu firma v reštrukturalizácii dlhuje, dostane menej ako polovicu z dlhu, nebude jeho pohľadávka premlčaná. Môže si ju vymáhať zo ziskov alebo príjmov dlžníka.

Ak nezabezpečený veriteľ túto možnosť odškodnenia nevyužije, môže štát odkúpiť jeho pohľadávky za 50 percent ich hodnoty, a to do konca tohto roku. Od schránkových firiem vláda pohľadávky nemá odkupovať. Odkúpiť ich má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Štát do banky presunie peniaze z bankového odvodu, z ktorých sa budú vyplácať veritelia.

Váhostav sa vzdal 49 percent akcií v prospech nezabezpečených veriteľov. Tieto akcie nie sú ničím zaťažené. Budú v prospech veriteľov z obchodného styku (teda nie schránkových firiem). Akcie sa budú rozdeľovať podľa výšky pohľadávky nezabezpečeného veriteľa, ktorú potvrdí súd.

Banky už nedostanú 100 percent zo svojich pohľadávok, ale len 85 percent. Pätnásť percent sa prerozdelí medzi nezabezpečených veriteľov.

Do novely Obchodného zákonníka sa vsunulo to, že správca sa počas reštrukturalizácie môže vzdať svojej funkcie. Nového správcu ustanoví súd náhodným výberom.

Toto sú zmeny, na ktorých sa premiér Robert Fico dohodol na dnešnom stretnutí so zástupcami veriteľov, bánk a firmy Váhostav-SK.

„Lepšie a reálnejšie riešenie sa asi nedalo dosiahnuť,“ takto komentoval výsledok rokovania zástupca veriteľov Milan Blaho.

Super rýchle konanie

V zrýchlenom legislatívnom konaní sa týmito návrhmi zaoberali parlamentné výbory. V parlamente potom prebiehala rozprava v druhom čítaní o návrhu novely Obchodného zákonníka. Opozícia predložila viaceré pozmeňujúce návrhy. O zákone sa má hlasovať zajtra.

Opozícia návrhy kritizovala. „Čo sa vlastne dnes udialo?,“ spýtal sa Ľudovít Kaník. „Vláda za 50 percent hodnoty získa celú pohľadávku plus akcie Váhostavu.“

Dodal, že je spravodlivé, aby vláda do reštrukturalizácie takto vstúpila, ale mala odkúpiť 100 percent pohľadávok. „Vláda zvolila cestu, že okradne veriteľov o 50 percent hodnoty ich pohľadávok.“ Kritizoval, že pozícia schránkových firiem sa nezmenila. Do týchto firiem odíde po schválení reštrukturalizácie 15 percent z pohľadávok. Odlivu týchto peňazí by zabránilo predbežné opatrenie.

„Zákony sa pri tejto vláde tvoria na jej tlačových besedách,“ kritizoval hektický spôsob prípravy novely Miroslav Kadúc (OĽaNO). Prvé návrhy zverejnil premiér minulý týždeň utorok po rokovaní vlády. V piatok prišiel s iným návrhom a tretí raz sa návrh zmenili dnes.

Lucia Žitňanská z Mostu-Híd upozornila na to, že novela sa bude týkať ďalších reštrukturalizácií, a nevie sa, aký to bude mať dopad. Je to podľa nej zlý precedens. Myslí si, že ak sa zrazí záujem Juraja Širokého so záujmom štátu, spravidla vyhráva Široký a to bude platiť aj po prijatí novely Obchodného zákonníka.

J. Figeľ je presvedčený, že pri reštrukturalizácii Váhostavu ide o podvod. "Spravuje to 25-ročná právnička ako svoj prvý prípad. Účtovná uzávierka firmy je v pluse, Váhostav-SK teda nepotrebuje škrtanie dlhov, objemovú reštrukturalizáciu, ale časovú. V tomto roku očakáva firma aktíva na úrovni 70 miliónov eur, kým pohľadávky voči malým veriteľom sú 39 miliónov eur".

„Ak riaditeľ Váhostavu tvrdí, že jeho firma má nulovú hodnotu, tak veritelia dostanú bezcenné akcie. Robert Fico by sa mohol s takýmito akciami pokúsiť nakúpiť na rodinný obed. Aký by bol výsledok? Ostal by hladný, rovnako ako rodiny drobných veriteľov Váhostavu,“ povedal predseda SDKÚ Pavol Frešo.

Chaos pri príprave novely kritizoval ešte v utorok Alojz Hlina. „My túto ústavu podnikateľov, Obchodný zákonník, novelizujeme, nechcem sa dotknúť dobrovoľných hasičov, ale na úrovni zákona o dobrovoľných hasičských zboroch. Tu sedí minister spravodlivosti, ktorý nevie, čo tam bude.“