Posledné zasadnutie Fedu na prvý pohľad pôsobilo zmätočne. Agresívne znižovanie úrokových sadzieb a vyjadrenia o dobrom stave ekonomiky sa zdajú byť len ťažko zlučiteľné. Pri spätnom pohľade však kroky centrálnej banky dávajú väčší zmysel. Blíži sa 30. výročie jedného z jej najväčších úspechov, ktorý položil základy ekonomického boomu v druhej polovici 90. rokov. Je zrejmé, že súčasné vedenie Fedu sa pokúsi tento úspech zopakovať.
Pred tromi dekádami začala inflácia v USA rásť a opakovane atakovala hranicu troch percent. Na začiatku roka 1994 preto vtedajší guvernér Fedu Alan Greenspan začal zvyšovať úrokové sadzby. Do konca roka vzrástli z úrovne 3 na 5,5 percenta a začiatkom roka 1995 došlo k ďalšiemu zvýšeniu na 6 percent. Trend v ekonomike sa však otočil.
Začal sa ochladzovať pracovný trh. V máji prišiel šok – namiesto očakávaného rastu sa počet pracovných miest znížil, čo sa bežne deje počas recesie. Napriek tomu, že v júni prišiel prudký odraz a vytvorilo sa 236-tisíc pracovných miest, kĺzavý trojmesačný priemer jasne ukazoval klesajúci trend v tvorbe nových pracovných miest.
Tri kroky v správnom čase
Zatiaľ čo počas troch mesiacov končiacich júnom 1995 sa v priemere vytvorilo 126-tisíc nových pracovných miest, počas rovnakého obdobia v predchádzajúcom roku to bolo 332-tisíc. Fed sa rozhodol nečakať na ďalšie slabé dáta a okamžite začal znižovať sadzby.
Na troch zasadnutiach v rokoch 1995 a 1996 znížil sadzby postupne o 0,75 percentuálneho bodu na 5,25 percenta. Situácia sa stabilizovala, ekonomický rast sa zrýchlil z 2,7 percenta v roku 1995 na 3,8 percenta v roku 1996, zatiaľ čo nezamestnanosť klesla z 5,6 na 5,4 percenta. Inflácia síce zostala na úrovni troch percent, ale o rok neskôr výrazne klesla.
Ekonomika sa vyhla recesii a začala sa zrýchľovať. Bol položený základ expanzie, ktorá prežila aj veľké otrasy na finančných trhoch v druhej polovici 90. rokov. V roku 1997 začala ázijská finančná kríza, v roku 1998 zbankrotovalo Rusko a padol veľký hedžový fond LTCM, ktorému musela pomôcť americká vláda, aby sa nákaza nerozšírila naprieč celým finančným systémom.
Americká ekonomika pokračovala v expanzii až do nového milénia, kým nepraskla dot-com bublina. Dovtedy, aj vďaka novým technológiám a rastúcej produktivite práce, dosahovala zdravý rast a nízku infláciu. A presne o toto sa Fed snaží aj dnes.
Prvý veľký krok už Fed podnikol. V súlade s tradíciou Alana Greenspana koná Fed pod vedením Jerome Powella preventívne. Nečaká, kým sa stav ekonomiky výrazne zhorší, ale pri prvých náznakoch problémov „zaplatí poistné“ v podobe niekoľkých znížení sadzieb.
„Americká ekonomika je v podstate v poriadku. Naším úmyslom je zachovať silu, ktorú v súčasnosti v ekonomike vidíme,“ vyjadril sa Jerome Powell na septembrovom zasadnutí.
Rok 1995 vs rok 2024
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?