Investorom status quo nakoniec nevyhovoval. Vyhlásenie, i keď minimálne zmenené, vyznelo mierne optimistickejšie ohľadom ekonomiky, hlavne vynechanie vety: „Utesňovanie finančných podmienok, ak pretrvá, by mohlo spomaliť tempo zlepšení v ekonomike a na trhu práce.“ Rovnako nereflektovanie dopadu zavretia vlády a politickej neistoty vo vyhlásení pôsobilo jastrabo.
FED tak mierne schladil trhy, ktoré odsúvali odhad začiatku znižovania uvoľňovania najskôr na marec. Pravdepodobne išlo o jeho cieľ po silnej 7%-nej rely v uplynulých troch týždňoch. Investori prijali závery, že FED stále intenzívne hľadá cestu, ako začať znižovať stimuly, čo bolo dostatočné ospravedlnenie na výber ziskov.
Vyhlásenie stiahlo nakoniec so sebou všetky aktíva okrem zákonite silnejúceho dolára. V priebehu dňa solídne zisky budovali bezpečné dlhopisy a drahé kovy, ktoré však boli vymazané po vyhlásení. Americké akciové indexy stratili okolo pol percenta. Európa stihla zavrieť zhruba nezmenená alebo v miernych stratách. Výraznejšie z indexov nevyčnievali žiadne sektory.
Európska komisia zverejnila dôveru v eurozóne, ktorá zaznamenala v októbri ďalšie zlepšenie okrem dôvery v službách. Španielska ekonomika rástla v treťom kvartáli podľa prvého odhadu prvýkrát (+0,1%) po 9 súvislých kvartáloch kontrakcie. Nemecká nezamestnanosť zostala nezmenená, no rast cien ďalej spomalil (1,2%), čo môže prinútiť ECB konať s cieľom podporiť ekonomiku.
USA zverejnili súkromný odhad tvorby pracovných miest v októbri od spoločnosti ADP, podľa ktorého najväčšia ekonomika pridala 130 tis. pozícii. Toto číslo by znamenalo pokračujúce spomaľovanie prijímania ľudí, čo by zaručovalo dlhšiu prítomnosť FEDu na trhu. Preto sprvoti na údaj pozitívne reagovali najmä drahé kovy a vládne dlhopisy. Ich rast zastavili nasledujúce údaje inflácie a nakoniec spomínané vyhlásenie FEDu. Inflácia v USA rovnako v septembri spomalila na 1,2% z 1,5%.
V plnom prúde pokračuje i výsledková sezóna, ktorej včera dominovali automobilky. Dobrými číslami sa prezentoval General Motors, ktorý si pripísal viac ako 3%. Rovnako očakávania prekonal Volkswagen, na čo jeho akcie rástli skoro 5%. Fiat naopak výsledkami zaostal za očakávaniami a akcia stratila cez 2%.
Ázia dnes ráno nadväzuje na negatívnu náladu zo včerajšieho amerického obchodovania a záveru zasadania centrálnej banky. Rovnako Európa otvára v červených číslach. Obchodovaniu bude dominovať rozmieňanie menovej politiky, výsledková sezóna a makrodáta. Nemecko a Francúzsko už zverejnili proti očakávaniam pokles maloobchodných predajov. Nasledovať bude nezamestnanosť a odhad inflácie v eurozóne. USA sa pochvália novými žiadosťami o podporu v nezamestnanosti a indexom chicagských nákupných manažérov. Slabší by mal dnes byť technologický sektor po viacerých neinšpirujúcich výsledkoch (LinkedIn, Faceboook, Sony alebo Alcatel).
Autor je portfólio manažér Across Wealth Management.
Seriál TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Staršie vydania a RSS feed.