Dolár logicky reagoval na objednávky oslabením. Späť nahor mu však neskôr nepomohla spotrebiteľská dôvera. Dolár bol teda v utorok slabší, a to aj z toho dôvodu, že kým v predošlých mesiacoch sme boli zvyknutí predovšetkým na pozitívne dáta, tak naposledy sa tento trend mení na zmiešané dáta.

A to sa odzrkadľuje aj v očakávaniach ohľadom budúceho vývoja úrokových sadzieb v USA. Očakávaný dátum prvého rastu sadzieb sa pomaly, ale isto posúva do budúcna.

Ráno o 9:15 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,2733. Najviac stratil dolár voči kanadskému doláru, na ktorom padla okrúhla úroveň 1,12, ktorá bola zároveň tesne pri úrovni 23,6 percenta Fibonacciho ústupu. O 9:15 sa USDCAD obchoduje na úrovni 1,1162.

Na devízových trhoch bola pod ešte silnejším tlakom švédska koruna. A to kvôli centrálnej banke, ktorá viacerých obchodníkov prekvapila, keď v snahe vyhrabať krajinu z deflácie znížila úrokové sadzby z 0,25 percenta na 0 percent. Čakalo sa pritom zníženie na 0,1 percenta. EURSEK následne vzrástol k najvyššej úrovni od novembra 2010, tú sa mu napokon podarilo posunúť o zopár bodíkov nahor, ale napokon sa od nej odrazil. Ráno o 9:15 sa obchoduje na úrovni 9,342. Negatívna reakcia ešte môže určitý čas doznievať, sme však toho názoru, že klesajúci trend by mohol onedlho skončiť. Možno aj na tejto rezistencii okolo úrovne 9,38.

FED by mal ukončiť kvantitatívne uvoľňovanie, akcie aj tak rastú

EURSEK

Eurozóna a Švédsko majú rovnaké problémy – deflačné tlaky. A nástroje proti nim majú podobné. Ich nasadenie pritom prináša oslabenie meny. Navyše je potrebné dodať, že inflácia v eurozóne má veľký vplyv na infláciu v Švédsku. Teda trendy v inflácii v oboch krajinách by sa mali hýbať podobne, pokiaľ by impulz pre zmenu vyšiel zo strany eurozóny.

Jeden veľký rozdiel však medzi eurozónou a Švédskom je – kým HDP eurozóny by malo v tomto roku rásť podľa októbrového odhadu MMF o 0,8 percenta, v Švédsku by to malo byť 2,1 percenta. A rýchlejší rast sa Švédsku prognózuje aj v ďalších rokoch. Tento vývoj by mal byť teda pozitívnym pre švédsku korunu. Aj preto vidíme priestor pre pokračovanie jej poklesu obmedzený. A to aj napriek súčasnému poklesu cien vo Švédsku o 0,4 percenta.

Na akciových trhoch pokračuje korekcia prudkých poklesov z prvej polovice mesiaca. Paneurópsky index EuroStoxx50 ukončil utorňajšie obchodovanie so ziskom 1,24 percenta a širší americký index S&P 500 so ziskom 1,19 percenta. Utorňajšie pohyby nielen na akciách, ale aj na americkom dolári naznačujú, že investori očakávajú od FEDu holubičí tón. Rast akcií pokračuje aj ráno, Európske akcie otvorili obchodovanie s miernymi ziskami.

Stredu ovládnu centrálne banky. Vo večerných hodinách bude ako bolo už spomínané zasadať FED, od ktorého sa očakáva ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania. Viac sa pravdepodobne však bude sledovať komentár k ekonomike, ktorý môže obsahovať náznaky, kedy by mohli ísť úrokové sadzby nahor. Trhy čakajú, že FED nejakým spôsobom naznačí, že to tak skoro nebude. To je čiastočne započítané v cenách akcií a aj dolára. Väčší potenciál pre pohyb by teda priniesol jastrabí komentár, pokojne by stačilo ponechanie statusu quo. To by bolo pre akcie negatívne a pre dolár pozitívne.

Po FEDe bude zasadať aj novozélandská centrálna banka. Pri nej sa taktiež bude sledovať, ako sa postaví k ekonomike, ktorá v posledných týždňoch produkuje prevažne slabšie čísla. Krátko na to bude verejne vystupovať aj guvernér Poloz z Bank of Canada.

Autor je analytik X-Trade Brokers

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu