Elektronické podanie na katastrálne úrady medzi prvými zaviedol exekútorský úrad vo Vrábloch. Požiadal o zaevidovanie na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk a zriadenie elektronickej schránky.
Výsledkom zavedenia elektronického podania sú dokumenty ako exekučný príkaz zriadením exekučného záložného práva, upovedomenie o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti, exekučné príkazy o predaji nehnuteľnosti či žiadosti o poskytnutie súčinnosti a iných listín.
„Pre oprávnených je dôležitá vymožiteľnosť práva. Zrýchľujeme exekučné konanie, zabezpečenie pohľadávky oprávneného a aj jej vymoženie. Znižujeme tiež náklady pri vymáhaní pohľadávky, čo je prospešné pre oboch účastníkov konania,“ vysvetľuje súdna exekútorka Anetta Demešová z exekútorského úradu vo Vrábloch.
„Prechádzali sme fázou, kedy sme museli právne doladiť účinky podania dokumentu zamestnancom exekútorského úradu. Išlo o to, kedy a aké dokumenty môže podať zamestnanec a kedy musí podanie urobiť súdny exekútor. Tiež sme riešili to, ako majú konkrétne dokumenty vyzerať a či majú obsahovať pečiatku súdneho exekútora a podpis,“ hovorí A. Demešová.
Prostredníctvom portálu boli odoslané na okresné katastrálne úrady prvé exekučné príkazy zriadením exekučného záložného práva. Obe strany najskôr pracovali s dokumentami, ktoré neobsahovali ani podpis súdnej exekútorky, ani pečiatku, ale mali zaručený elektronický podpis.
„Domnievali sme sa, že na listine nie je potrebný podpis exekútorky, keďže ho nahradí elektronický podpis. Katastrálne odbory ale nepovažovali tieto podania „za spôsobilé“ na zápis do katastra. Tie totiž postupovali dovtedy tak, že elektronický dokument vytlačili a v papierovej forme ho založili do spisu. A tak sa stalo, že podanie, ktoré by teoreticky akceptoval kataster v Zlatých Moravciach by už neakceptoval kataster Levice a naopak. Keďže exekúciu nie je možné prerušiť ani zastaviť, boli sme nútení opäť sa vrátiť k manuálnemu podpisovaniu a odosielaniu exekučných príkazov,“ sumarizuje A. Demešová.
Na exekútorskom úrade vo Vrábľoch hľadali riešenie, ktoré by tento problém s elektronickým podpisovaním dokumentov odstránilo. Ideálnym riešením bola Zaručená elektronická pečať (ZEP). Vytvára ho právnická osoba alebo orgán verejnej moci s cieľom zaručiť pôvod a chrániť obsah údajov. Obsahuje informáciu o právnickej osobe alebo orgáne verejnej moci. Navonok tak dokument pôsobí ako písomnosť podpísaná súdnou exekútorkou. V registroch exekučných spisov zároveň musí figurovať záznam o každej operácii súvisiacej so ZEP.