Európsky investičný trh prechádza významnou transformáciou, pričom burzovo obchodované fondy (ETF) sa stávajú čoraz obľúbenejšou voľbou pre jednotlivcov, ktorí hľadajú jednoduchý a efektívny spôsob, ako budovať svoje investičné portfólio.
„Koncept pravidelného mesačného investovania, ktorý zaznamenal úspech v Nemecku, sa teraz rozširuje aj do ďalších európskych krajín,“ uvádza portál Financial Times. Podotýka, že tento trend sa začal intenzívnejšie prejavovať už počas pandémie v roku 2020, keď sa investovanie do ETF stalo prístupnejším a atraktívnejším pre širokú verejnosť.
Čísla hovoria za všetko
Podľa výskumu spoločnosti BlackRock, ktorý realizovala poradenská firma extraETF, sporiace plány v Nemecku v poslednom roku vzrástli o 33 percent. Ich počet sa zvýšil zo 7,1 milióna na súčasných 9,5 milióna.
ETF sa tešia rastúcej popularite aj v ďalších európskych krajinách, pričom ich vlastníctvo mimo Nemecka vzrástlo o 19 percent od roku 2022. Najväčší záujem o tieto investičné nástroje prejavujú mladí investori vo veku od 18 do 34 rokov, ktorí na realizáciu svojich nákupov zväčša využívajú digitálne platformy. Počet aktívnych sporiacich plánov ETF v Európe pritom vzrástol ešte výraznejšie, a to viac ako dvojnásobne.
„Straty spôsobené eróziou úspor v dôsledku inflácie a nízkych úrokových sadzieb viedli mnohých ľudí k hľadaniu nových investičných nástrojov. ETF sa ukázali ako vhodná voľba, pretože ponúkajú príležitosť na zhodnotenie a diverzifikáciu,“ vysvetľuje Timo Toenges, vedúci oddelenia digitálneho bohatstva v spoločnosti BlackRock.
Rastúca konkurencia na trhu ETF je zrejmá najmä v krajinách ako Veľká Británia a Taliansko, kde sa objavuje stále viac spoločností zameraných na tento typ investovania. Toenges tento vývoj pripisuje zmene preferencií retailových investorov, ktorí sa čiastočne odklonili od krátkodobých špekulácií a prechádzajú k dlhodobému investovaniu.