Krajina riskuje netradičným krokom ďalšie spory s Bruselom, ktorý už vládu kritizoval za oslabenie demokracie v krajine. Viacero ekonómov navyše tvrdí, že Poľsko si z dôvodu nízkej pôrodnosti nemôže dovoliť znížiť vek odchodu do dôchodku.

Prezident Andrzej Duda zahrnul zníženie dôchodkového veku do svojho programu, ktorý mu ako kandidátovi strany PiS dopomohol k nečakanému víťazstvu vo vlaňajších prezidentských voľbách. Niektorí voliči kritizovali bývalého prezidenta Bronislawa Komorowského za schválenie zákona z roku 2012. Dôchodkový vek sa začal postupne zvyšovať až na 67 rokov. V novembri A. Duda v parlamente navrhol zákon, ktorý tieto zmeny zruší. V súčasnosti idú muži do penzie vo veku 65 rokov a ženy ako 60-ročné. 

Väčšina európskych krajín zápasí so starnutím populácie. Ľudia žijú dlhšie a rodí sa menej detí. Na dôchodcu pripadá čoraz menej pracujúcich. Riešením, ako udržať dôchodkový systém, je potreba pracovať dlhšie, znižovať penzie alebo zvyšovať odvody. Poľský návrh ide proti odporúčaniam ekonómov.

Pre porovnanie, v Česku navrhla tamojšia dôchodková komisia odmeňovať viacdetné rodiny. Pretože zmierňujú negatívne vplyvy na demografiu. Aby systém nevytváral deficit, bezdetní budú musieť platiť viac. Podobný návrh platil dva roky aj na Slovensku.