Spoločnosti z Európskej únie zasiahnuté sankciami proti Rusku, uvalenými v súvislosti s inváziou na Ukrajinu, môžu získať štátnu pomoc až do výšky 400-tisíc eur. Uvádza sa to v dokumente Európskej komisie, ktorý mala agentúra Reuters k nahliadnutiu.

Spoločnosti v sektore poľnohospodárstva, rybolovu a akvakultúry by si mohli nárokovať až na 35-tisíc eur prostredníctvom priamych grantov, ale aj daňových či platobných výhod a záruk, konštatuje sa ďalej v dokumente.

Najskôr pandémia, teraz sankcie

Rozhodnutie uvoľniť pravidlá štátnej pomoci na podporu tisícok spoločností, ktoré čelia narušeniam svojich dodávateľských reťazcov v dôsledku ruských sankcií, nasledovalo po opatrení spred dvoch rokov, keď exekutíva EÚ pristúpila k pomoci podnikom zasiahnutým pandémiou covidu-19.

Rusko vedie rebríček sankcií
Rusko sa v dôsledku invázie na Ukrajinu stalo podľa agentúry Bloomberg krajinou, proti ktorej svetové spoločenstvo uvalilo najviac sankcií na svete. V počte uvalených sankcií okamžite predbehlo Irán aj Severnú Kóreu. Počas posledného mesiaca sa stalo terčom 2 778 nových sankcií a celkovo ich na Moskvu uvalili viac ako 5 530. Naproti tomu Irán má na konte 3 616 sankcií pre jeho jadrový program a podporu terorizmu.

Najnovšie môžu spoločnosti zasiahnuté vysokými cenami plynu a elektriny získať pomoc nepresahujúcu 30 percent oprávnených nákladov až do maximálnej výšky dvoch miliónov eur, uvádza sa v dokumente Európskej komisie.

Ďalšie peniaze


Spoločnosti, ktoré čelia finančnej kríze, môžu požiadať o verejnú záruku za svoje pôžičky až do výšky 15 percent ich priemerného celkového ročného obratu za posledné tri uzavreté účtovné obdobia alebo 50 percent nákladov na energiu za rok.

Záruka je obmedzená na šesť rokov a vzťahuje sa len na investičné alebo prevádzkové pôžičky. Spoločnosti s problémami s likviditou môžu požiadať o dotované úvery.

Ďalšie dôležité správy

Ruskí oligarchovia
Neprehliadnite

Sankcie ultrabohatým Rusom niečo vzali, no stále si z koláča odkrajujú viac než Američania