Napriek spomaleniu globálnej ekonomiky a rastúcim úrokovým sadzbám luxusný trh s nehnuteľnosťami v Európe naďalej prekvapivo prosperuje, ako vyplýva z najnovšej správy maklérskej spoločnosti CBRE.
„Rastúca svetová populácia bohatých a masívny prenos majetku stimulujú dopyt po exkluzívnych realitách. Tento trend je obzvlášť pozoruhodný v kontraste s poklesom záujmu o luxusné tovary, ako sú módne značky, šperky a alkohol, ktoré sú závislé od čínskeho trhu,” uvádza agentúra Bloomberg.
Ceny luxusných nehnuteľností v južnej Európe rastú, Amerika zaostáva
Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo tradiční inštitucionálni investori čakajú na väčšiu korekciu cien, bohatí súkromní investori a fondy súkromného kapitálu využívajú pokles na akumuláciu lukratívnych aktív, najmä na prestížnych adresách.
„Po miernom oslabení v niektorých mimoeurópskych regiónoch očakávame, že európske módne centrá ako Londýn, Paríž, Miláno a Amsterdam si udržia vedúce postavenie a budú ďalej formovať spotrebiteľské správanie bohatých klientov,” uvádza Tasos Vezyridis, vedúci európskeho oddelenia CBRE.
Rast pritom evidujú aj ceny luxusných hotelových izieb. Napríklad v Londýne, Paríži a Miláne stúpli poplatky za luxusné ubytovanie v priebehu štyroch rokov až o 60 percent, čo ďaleko prevyšuje trhový priemer.
Koncentrácia luxusných značiek navyše výrazne zvyšuje nájmy v jednotlivých lokalitách. Podľa CBRE sa nájomné na londýnskej New Bond Street od roku 2010 takmer strojnásobilo, zatiaľ čo na Oxford Street, zameranej na masového spotrebiteľa, zostalo prakticky nezmenené. Podobný vývoj možno pozorovať aj v Paríži a ďalších veľkých mestách.
„Medzi aktívnymi investormi v spomínaných mestách nechýba ani Blackstone, najväčší svetový investor do nehnuteľností financovaných súkromným kapitálom, ktorý nedávno predal svoj luxusný milánsky obchodný dom za 1,3 miliardy eur. Tento obchod patrí medzi najväčšie transakcie spoločnosti v tomto roku,” konštatuje Bloomberg.