Firmám po celom svete sa chce rásť a zvyšuje sa aj ich odhodlanie uchádzať sa o financovanie na kapitálových trhoch. Podľa pravidelného prieskumu Ernst & Young v druhom štvrťroku výrazne narástol objem kapitálu, ktorý firmy získali prostredníctvom primárnych emisií akcií (IPO). Za rok sa zvýšil o 38 percent. Počas druhého kvartálu sa na celom svete uskutočnilo 378 primárnych emisií. Firmy, ktoré umiestnili svoje akcie na burzu, na nich vyryžovali spolu 64,6 miliardy dolárov.

Zaujímavú dynamiku po čase ukázali európske burzy, ktoré zmenšili náskok svojich ázijských konkurentov. Celosvetovo upisovali akcie najmä firmy z materiálovej a priemyselnej výroby a energetického sektora, ich podiel dosiahol v druhom kvartáli 45 percent celkovej hodnoty. V USA zvlášť zavážili internetové emisie. O emisiu číslo jedna sa postaral na burzách v Londýne a Hongkongu švajčiarsky komoditný gigant Glencore International.

Podľa prognóz Ernst & Young bude podobný vývoj pokračovať aj v druhej časti roka. „Aj v kontexte neistého ozdravovania globálnej ekonomiky považuje mnoho spoločností primárne úpisy naďalej za kľúč k rastu,“ komentuje senior manažér oddelenia transakčného poradenstva slovenskej pobočky Ernst & Young Jozef Mathia. „Možno predpokladať, že v druhej polovici roka uvidíme rad ponúk významných emitentov, najmä zo Spojených štátov a Európy,“ dodal.

Európska dynamika pred Áziou

Európske firmy predviedli pozoruhodný skok. V porovnaní s prvými troma mesiacmi roku sa spoločnostiam na európskych burzách podarilo získať viac než päťnásobne viac kapitálu. V takmer stovke úpisov inkasovali za akcie 17,7 miliardy dolárov. Predstavovalo to 27 percent celosvetového objemu. Do veľkej miery za to vďačia rekordnému úpisu akcií Glencore na londýnskej burze. Európska časť jedenásťmiliardovej emisie Glencore vytvorila aj burzového lídra – prispela k celkovému 12,6 miliardovému objemu primárnych emisií na London Stock Exchange. Vyše pätinu – 21 percent – kapitálu na nej získali ruskí emitenti.

Podobný vývoj bude podľa manažéra Ernst & Young pokračovať. „Počet plánovaných aj už ohlásených primárnych emisií sa zvyšuje bez ohľadu na dlhovú krízu eurozóny a neuspokojivú bilanciu sekundárnych trhov,“ komentuje J. Mathia.

Najsilnejším IPO trhom sveta je stále Ázia, kde v druhom štvrťroku upisovalo akcie 163 firiem v objeme 27 miliárd dolárov. To je 42 percent celosvetového trhu a neohrozená vedúca pozícia. No ázijské emisie už na svete nedominujú tak ako vlani, keď napríklad v treťom kvartáli tvorili 81 percent upísaného kapitálu. Medziročne rástli ázijské emisie o jedenásť percent.

Najväčšou primárnou emisiou na východných trhoch bol v druhom štvrťroku úpis akcií talianskeho luxusného módneho domu Prada na burze v Hongkongu. „Aktivita investorov na čínskom trhu trochu poľavila pre inflačné tlaky a súvisiaci rast cien komodít a nehnuteľností,“ podotýka partner oddelenia transakčného poradenstva Ernst & Young v Českej a Slovenskej republike Peter Wells. Pripomína ale, že čínsky trh IPO je stále veľmi silný. Počíta sa na ňom aj s transakciami, ktoré prinesú veľké štátne podniky.

Internetové USA

Ak nejaké IPO stáli za zmienku na trhoch USA, týkali sa internetových firiem. Americký trh, ktorý sa na globálnych úpisoch podieľal 24 percentami, sa v druhom kvartáli jednoducho orientoval na internet. Firmy mimo technologických odvetví vítali investori vlažne. Zo 46 primárnych emisií za 13,8 miliardy dolárov bolo štrnásť internetových, priniesli 4,9 miliardy dolárov. Podľa J. Mathiu prinesie najmä rozvoj sociálnych sietí aj ďalší rast počtu IPO. Najvýznamnejšou high-tech emisiou druhého kvartálu v americkej proveniencii bolo umiestnenie akcií najpopulárnejšieho ruského vyhľadávača Yandex na burzovom trhu NASDAQ. Vygenerovalo kapitál za 1,43 miliardy dolárov.

Ilustračné foto na titulke - TASR / AP