Spotrebiteľské ceny na Slovenku sa držia pod priemerom krajín Európskej únie. Vo väčšine prípadov tovarov a služieb bola u nás cenová hladina o niekoľko percentuálnych bodov nižšia. Slovák si teda nakúpi za menej peňazí než obyvatelia ostatných krajín. Výnimku tvorí iba oblečenie a obuv, tu však dosahujeme len mierne navýšenú hodnotu (0,8 percenta nad priemerom, index cenovej hladiny 100,8).

Také sú závery Eurostatu v rámci zisťovania cenových hladín európskej 27-ičky, už bez Veľkej Británie, za rok 2019. K priemeru európskych cien sa u nás najviac blížia tie, ktoré platíme za potraviny. Index cenovej hladiny na Slovensku dosiahol hodnotu 94,1. Znamená to, že jedlo a pitie u nás stojí bez necelých šesť percent toľko, ako je priemer EÚ.

Na vysvetlenie, ak je index cenovej hladiny danej krajiny vyšší ako 100 (priemer EÚ-27), je príslušná krajina relatívne drahá v porovnaní s priemerom EÚ-27. Ak je index cenovej hladiny nižší ako 100, potom je krajina relatívne lacná v porovnaní s priemerom EÚ-27.

Najlacnejšie autá sú u nás

Pri ostatných komoditách nám namerali nasledujúce indexy: ceny za komunikáciu: 89,0, reštaurácie a hotely: 82,5, osobné dopravné prostriedky ako autá, motorky, bicykle: 82,2 – tu sme dokonca dosiahli úplne najnižšie hodnotu spomedzi sledovaných 27 krajín EÚ. Najdrahšie boli v Dánsku s indexom 137,8.

Na Slovensku ďalej zistili, že index cenovej hladiny za alkoholické nápoje a tabak mal hodnotu 80,7, nasledovali ceny za rekreáciu a kultúru 79,9, potom nábytok a koberce 78,3, náklady na domácnosť 76,6 a úplne najnižší index sme zaznamenali pri dopravných službách (60,2).

Cenové rozpätie jedna ku trom

„Cenové úrovne sa v členských štátoch EÚ líšili najmä pri reštauráciách a hoteloch a pri alkohole a tabaku,“ uvádzajú tvorcovia štúdie. Najvyššiu cenovú hladinu malo Dánsko (141 percent priemeru EÚ), za ktorým nasledovali Írsko (134 percent), Luxembursko (131 percent), Fínsko (127 percent) a Švédsko (121 percent).Na druhej strane, najnižšie úrovne cien zistili v Bulharsku (53 percent) a Rumunsku (55 percent). „Inými slovami, cenová hladina spotrebného tovaru a služieb v EÚ sa medzi najlacnejším a najdrahším členským štátom pohybovala jedna ku trom (Bulharsko – Dánsko).“

Prieskum Eurostatu vykonali na vzorke viac ako dvoch tisícok druhov spotrebného tovaru a služieb, dostupných v celej Európe.