Britská burza London Stock Exchange dlhé roky symbolizovala finančnú silu a prestíž. Od svojich skromných počiatkov v 16. storočí sa stala epicentrom svetového obchodu s akciami, komoditami a dlhopismi, pričom mnohé renomované spoločnosti tu našli bezpečný prístav.
Hoci Londýn stále zohráva kľúčovú úlohu ako finančné centrum Európy, jeho popularita postupne upadá. Hlavným dôvodom je neustále narastajúca atraktivita amerických búrz - miesto domovských sídiel gigantov ako Apple, Amazon, Google alebo Microsoft.
V roku 2023 sa počet primárnych verejných ponúk (IPO) na londýnskej burze cenných papierov znížil na 23 zo 74 v roku 2022, informuje Statista. Celkový počet spoločností kótovaných v Londýne medzitým poklesol na 1 836, čím sa prehĺbil negatívny trend z posledných rokov.
Tieto čísla sú sprevádzané poklesom celkovej hodnoty spoločností uvedených na londýnskom trhu. Tá koncom decembra dosahovala približne 3,5 bilióna libier, čo predstavuje 17-percentný pokles oproti situácii v roku 2013.
Zatiaľ čo hodnota akcií firiem obchodovaných na Nasdaqu už niekoľko rokov rastie dvojciferným tempom, firmy zapísané na londýnskej burze nedokázali poraziť ani len infláciu. Referenčný index FTSE 100 si za poslednú dekádu pripisuje marginálny 25-percentný zisk.
Problém sa netýka len burzy v Londýne. Znepokojujúcu trajektóriu možno pozorovať aj na lokálnych burzách Blízkeho východu, Indie a Afriky, kde sa podľa informácií spoločnosti Ernst & Young počet nových IPO v porovnaní s minulým rokom prepadol o takmer 40 percent.
India ponúka mix všetkého, čo Číne chýba. Investori našli nový rastový príbeh
Za veľkou mlákou je tráva zelenšia
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?