Západoeurópske burzy dnes začali obchodovanie opäť výrazným poklesom, ktorý trvá už tretí deň po sebe. Prudko padajú akcie bánk na čele s francúzskou-belgickou Dexiou, ktorá je v Európe jedným z najzraniteľnejších finančných ústavov kvôli svojim úverom v Grécku. Šíria sa obavy, že prípadný grécky bankrot vyvolá v Európe bankovú krízu.
Západoeurópsky index FTSEurofirst 300 strácal v prvej hodine obchodovania 2,2 percenta a bol na 891,90 bodu. Od začiatku tohto roka index stráca už 20 percent. Index volatility, ktorý odráža strach na trhu, stúpol na trojtýždenné maximum.
Index bankových titulov STOXX Europe 600 Banking Index klesol o 3,5 percenta. Akcie Dexie, ktorej správna rada v noci mimoriadne zasadala, naviazali na pondelkovú desaťpercentnú stratu a klesli až o 39 percent. Akcie gréckych bánk strácali ráno viac než sedem percent.
Trhy od pondelka zráža správa, podľa ktorej Grécko tento ani budúci rok nesplní ciele v znižovaní rozpočtových deficitov, na ktorých sa dohodlo s medzinárodnými veriteľmi výmenou za záchranné úvery. Prvou obeťou gréckej krízy by mohla byť Dexia, ktorú v pondelok agentúra Moody's varovala pred stratou likvidity a obmedzením prístupu na úverové trhy.
Dlhová kríza eurozóny zráža nadol akcie po celom svete. Americké indexy v pondelok stratili dve až tri percentá a analytici poukazujú na to, že sa blížia úrovni, keď bude možné začať hovoriť o „medveďom trhu“, teda o preváženie trendu poklesu.
Index svetových akcií MSCI dnes klesá o takmer 1,5 percenta a je najnižšie od júla 2010. Od januára stráca MSCI vyše 18 percent.
Špekulácie o rozdelení Dexie pribúdajú
Belgická tlačová agentúra Belga v pondelok večer informovala o doteraz nepotvrdených špekuláciách, že skupina uvažuje o založení takzvanej zlej banky, do ktorej by presunula rizikové cenné papiere. Dexii spôsobujú najväčšie problémy dlhopisy krajín eurozóny zasiahnutých dlhovou krízou.
Podľa dnešného vydania belgického denníka De Standaard sa Dexia rozdelí, pričom "dobré" aktíva by mali byť predané do konca tohto roka. Dexia dostala počas finančnej krízy v roku 2008 štátnu pomoc vo výške 6 miliárd eur. V súčasnosti sa dostala pod tlak trhov kvôli angažovanosti v Grécku a ďalších krajinách eurozóny, ktoré zápasia s dlhovou krízou.
Podľa Financial Times má skupina vo svojom portfóliu rizikové štátne dlhopisy v celkovej hodnote 20,9 miliardy eur. Agentúra Reuters uvádza, že Dexia na konci júna vlastnila dlhopisy gréckej vlády za 3,8 miliardy eur, pričom hodnota trhovej kapitalizácie skupiny predstavuje len 2,5 miliardy eur.
Dexia financovala veľkú väčšinu svojich dlhodobých úverov prostredníctvom krátkodobých pôžičiek. Tento model sa dostal počas finančnej krízy v roku 2008 pod intenzívny tlak, keď zamrzli medzibankové úvery.
Prvá fáza rozdelenia skupiny sa má skladať z oddelenia nových úverov pre francúzske samosprávy, ktoré vložia do novovytvorenej francúzskej banky, tvrdí De Standaard s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou. Zdravé operácie, ako sú turecká divízia Denizbank, Dexia Asset a kanadská RBC Dexia, ktorú vlastní napoly s Royal Bank of Canada, sa predajú samostatne. Do konca roka by sa tiež mala predať Dexia Bank Belgium. Naopak, operácie ako Dexia Credit Local, talianska Dexia Crediop a španielska Dexia Sabadell sa vložia do "zlej banky", ktorá získa garancie od Belgicka a Francúzska.
Skupina Dexia je bývalou matkou slovenskej Dexia banka Slovensko. Koncom marca sa majiteľom väčšiny akcií stala finančná skupina Penta, názov finančného ústavu ale ešte zostal nezmenený.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com