Pokiaľ by v dohľadnom čase klesla pod úroveň 1,1 percenta, čo pri pokračujúcom prepade cien ropy vôbec nie je vylúčené, tak by to bola najnižšia úroveň od roku 2002. Pri takto nízkej inflácii, ktorá je hlboko pod inflačným cieľom centrálnej banky, to na zvyšovanie úrokových sadzieb v najbližšom čase nevyzerá.

Ďalší dôležitý ukazovateľ, ktorý Bank of England sleduje, je rast miezd. Ten je podľa nej lepším indikátorom medzery na trhu práce ako miera nezamestnanosti, ktorá sa v súčasnosti pohybuje na úrovni šesť percent.

V troch mesiacoch končiacich sa augustom rástli mzdy medziročne o 0,7 percenta, čo je hlboko pod priemerom z posledných rokov. Pokiaľ rast miezd ostane nízky, tak sa Bank of England do zvyšovania sadzieb hrnúť nebude.

Okrem rastu miezd zverejnili v stredu aj žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Tie v septembri opäť klesli, o 19-tisíc, ich pokles však zaostal za očakávaniami a bol najnižší od mája 2013. Takže ďalšia zlá správa pre libru.

GBPUSD sa po sérii slabších čísel dostal najnižšie za posledný rok a ráno o 10:45 sa obchoduje na úrovni 1,5900. EURGBP sa pohybuje na mesačných maximách, ráno o 10:45 je jeho kurz 0,7956. Súčasný vývoj z nášho pohľadu otvára priestor pre ďalší pokles libry na oboch pároch.

Nedarí sa kanadskému doláru. Hoci posledné čísla z kanadskej ekonomiky boli mimoriadne silné. Dôvody sú z nášho pohľadu dva. Po prvé je to nervozita na trhoch, pri ktorej investori uprednostňujú americký dolár. A po druhé je to pokles cien ropy, ktorá je významným exportným artiklom Kanady. USDCAD v utorok prerazil úroveň 1,127, ktorá predstavovala päťročné maximum a aj prelomenie tejto technickej úrovne mu pomohlo k rastu až na 1,1367, kde sa pohybuje ráno o 10:45. Z nášho pohľadu je ale na tomto páre viac priestoru pre pokles ako pre rast.

Ako sme naznačili vyššie, tak pod silným tlakom ostávajú ceny ropy. Olej do ohňa, ktorý živí nerovnováha medzi ponukou a dopytom po rope, ešte viac priliala Medzinárodná energetická agentúra, ktorá opäť znížila globálne vyhliadky dopytu po rope. Ten by mal v roku 2014 najnovšie rásť o 700 miliónov barelov denne, čo je o 200 miliónov menej ako v jej predošlej prognóze.

Dobré správy pre ceny ropy neprichádzajú ani zo strany ponuky. OPEC má problém nájsť spoločnú reč ohľadom znižovania kvót a jeho viacerí členovia naznačili, že v novembri na zasadnutí kvóty znížiť nemusia. Cena severomorskej ropy Brent klesla k úrovni 84 dolárov za barel, kde bola naposledy pred troma rokmi.

Na akciových trhoch to vyzerá hocijako, len nie pokojne. V utorok síce akcie dokázali mierne rásť, paneurópsky index EuroStoxx50 si pripísal 0,34 percenta a širší americký index S&P500 0,16 percenta. Intradenná volatilita však bola veľká – akcie v Európe dokonca jeden čas strácali viac ako 1,5 percenta.

Ráno sa už európske akcie opäť obchodujú v červených číslach, strácajú vyše pol percenta. Primárny dôvod ostáva z nášho pohľadu rovnaký – nervozita, o ktorú sa starajú slabšie dáta z globálnej ekonomiky (predovšetkým z Európy) a ukončovanie kvantitatívneho uvoľňovania v USA, ktoré bolo v posledných mesiacoch veľkou podporou pre akcie.

Stredajšie obchodovanie ešte prinesie septembrové maloobchodné tržby z USA, sledovať sa bude predovšetkým ich jadrový ukazovateľ. Trhmi môže zahýbať aj obvykle nezaujímavý index výrobných cien, keďže aj v USA prikladá centrálna banka dôležitú váhu inflácii. Okrem toho z USA dorazí ešte októbrový index výrobnej dôvery v regióne New Yorku a Béžová kniha, v ktorej americká centrálna banka komentuje dianie v jednotlivých regiónoch krajiny. Na eurových pároch sa vo večerných hodinách bude sledovať verejné vystúpenia šéfa ECB Draghiho.

Autor je analytik X-Trade Brokers

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu