Paneurópsky index EuroStoxx50 klesol v utorok o 1,58 percenta na dvojtýždňové minimum. Americké akcie stratili menej, S&P 500 klesol o 0,58 percenta, keď na snahu americkej vlády zamedziť presun daňového domicilu do zahraničia prostredníctvom kúpy výrazne menšej spoločnosti reagovali ešte v pondelok večer.

V eurozóne ukázali indexy dôvery v podnikovej sfére, ktoré sú silno korelované s vývojom HDP, ďalšie spomalenie rastu. Index nákupných manažérov pre výrobnú sféru klesol z 50,7 bodu na najnižšiu úroveň za posledných 14 mesiacov 50,5 bodu a pre sektor služieb z 53,1 bodu na šesťmesačné minimum 52,8 bodu.

Navyše spomalenie môže pokračovať – naznačuje to subindex nových objednávok v najväčšej ekonomike eurozóny Nemecku, ktorý klesol pod úroveň 50 bodov po prvý raz od júla minulého roka. Hranica 50 bodov oddeľuje rast od poklesu.

Kým akcie na európske dáta reagovali negatívne, tak euro prekvapivo posilnilo. Rast EURUSD sa zastavil na úrovni 1,29, od ktorej sa odrazil. Voči doláru napokon euro väčšinu ziskov odovzdalo, aj napriek tomu však bolo jednou z najsilnejších mien včerajšieho obchodovania. V stredu ráno o 9:30 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,2858. To, že euro posilnilo aj napriek slabým číslam z eurozóny môže naznačovať, že pokles eura bol v posledných týždňoch prisilný a neprekvapilo by nás, keby sa v dohľadnom čase zastavil.

Mimoriadne volatilné ostávajú pacifické meny. V utorok pokračoval výplach na austrálskom aj novozélandskom dolári. Nezachránil ich ani o niečo lepší predbežný index nákupných manažérov vo výrobnej sfére z Číny za september. Ten vzrástol z 50,2 bodu na 50,5 bodu a poslal tak nachvíľu obavy o spomalenie čínskej ekonomiky do úzadia. Kupujúcich však pacifické meny pri mimoriadne negatívnom sentimente nenašli. NZDUSD sa dostal až k supportu okolo úrovne 0,805, ktorý ho zastavil od pádu na ročné minimá.

V stredu ráno sa situácia otočila a zrejme aj vďaka neprekonaniu tohto supportu pacifické meny časť strát korigujú. Novozélandský dolár navyše dostal v nočných hodinách podporu aj od obchodnej bilancie, ktorá ukázala deficit na úrovni 472 miliónov novozélandských dolárov, čo bolo menej ako polovica prognózovanej hodnoty. Dopyt po novozélandských dolároch súvisiaci so zahraničným obchodom je tak silnejší ako sa čakal. V stredu o 9:30 sa NZDUSD obchoduje na úrovni 0,8084 a AUDUSD na úrovni 0,8887.

Nedarilo sa ani kanadskému doláru. Ten dostali pod tlak maloobchodné tržby, ktorých jadrový index sa v auguste medzimesačne prepadol o 0,6 percenta. Nadšenie z lepších minulotýždňových veľkoobchodných tržieb ustúpilo a ukázalo sa, že z Kanady aj naďalej prevažujú zlé správy. USDCAD vzrástol na týždňové maximá a ráno o 9:30 sa pohybuje na úrovni 1,1068. Neďaleko rezistencie okolo úrovne 1,11, ktorá v posledných týždňoch viackrát odolala.

Na akciách sa ráno situácia upokojila, európske akcie otvorili obchodovanie s minimálnymi zmenami. Obchodníci a investori vyčkávajú na nemecký IFO index podnikateľskej dôvery (10:00; oč. 105,9b.), ktorý môže potvrdiť alebo vyvrátiť včerajšie slabšie čísla z eurozóny. Z USA dorazia anualizované predaje nových domov (16:00; oč. 432-tisíc).

Autor je analytik X-Trade Brokers

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu