Pokles cien palív, ktoré sú z jadrovej inflácie vyňaté, mal teda menší dopad než sa čakalo, zato ceny v ostatných sektoroch rástli slabšie, čo sa určite nebude páčiť ECB, keďže príčinu septembrového spomalenia rastu cien bude potrebné hľadať viac v eurozóne ako mimo nej. A to je ďalší dôvod pre aktivitu ECB. Tá by vo štvrtok mala predstaviť detaily kvantitatívneho uvoľňovania. Očakávania sa v tomto smere rôznia.

Keďže v utorok euro oslabilo, tak to znamená, že obchodníci očakávajú väčší a/alebo dlhší stimul. Či majú pravdu, uvidíme na štvrtkovom zasadnutí ECB. V stredu ráno o 9:30 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,2612. Na dvojročné minimá sa v utorok pozrel aj EURGBP. A to aj vďaka libre, ktorá dostala podporu od revízie rastu HDP v druhom kvartáli z 0,8 percenta na 0,9 percenta. Ráno o 9:30 sa EURGBP obchoduje na úrovni 0,7782. Čo sa týka ďalších vyhliadok pre euro, tak vo štvrtok budeme múdrejší, dovtedy si ich odhadovať netrúfame. Máme však dojem, že pokles EURUSD bol už prisilný.

Akciám v eurozóne očakávania silnejšieho uvoľňovania pomohli. Paneurópsky index EuroStoxx 50 ukončil utorňajšie obchodovanie so ziskom 1,22 percenta.

V USA sa akciám až tak nedarilo, index S&P 500 ukončil obchodovanie so stratou 0,28 percenta. Postarala sa o to várka slabších dát z americkej ekonomiky. Najskôr sklamal Case/Shillerov index vývoja cien domov, ktorého medziročný rast klesol z 8,1 percenta na 6,8 percenta, potom index výrobnej dôvery z regiónu Chicaga s poklesom zo 64,3 bodu na 60,5 bodu a napokon aj Conference Board index spotrebiteľskej dôvery s poklesom z 93,4 bodu na 86 bodov.

Tieto čísla sa v popoludňajších hodinách postarali aj o korekciu časti ziskov na americkom dolári. Nie však voči japonskému jenu, ktorý pokračuje v prekonávaní dlhodobých miním a ráno sa obchoduje na šesťročných minimách. Ekonomický zázrak menom Abenomics sa v Japonsku zasekol a z krajiny prevažujú slabé čísla nad dobrými.

V utorok sklamala augustová priemyselná výroba s medzimesačným poklesom o 1,5 percenta, augustová spotreba domácností s medziročným poklesom o 4,7 percenta a v stredu na nich nadviazal Tankan index dôvery v sektore služieb za tretí kvartál s poklesom z 19 na 13 bodov.

Tieto slabé správy zvyšujú špekulácie o tom, že centrálna banka navýši kvantitatívne uvoľňovanie. USDJPY ráno atakuje okrúhlu hranicu 110, o 9:30 sa obchoduje na úrovni 109,84. Pokiaľ budú z Japonska aj naďalej prichádzať takéto čísla, tak skôr či neskôr padne aj táto hranica.

Stredajšie obchodovanie sa začalo pre európske akcie jemne v mínuse. Prím budú hrať počas neho indexy výrobnej dôvery z popredných ekonomík. Predpoludním dorazí revízia predbežného indexu za eurozónu, prvý septembrový údaj za Britániu a popoludní to všetko zavŕši index z USA. Okrem toho sa bude sledovať aj septembrový americký ADP report zmeny počtu pracovných miest v americkej súkromnej sfére , ktorý môže predznačiť, akým smerom sa bude vyvíjať piatková vládna správa.

Autor je analytik X-Trade Brokers

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu