Keď empíria popiera učebnicové teórie, akademici vedia, že je všetko, ako má byť. O to väčšie pochybnosti o dostatočnej rigoróznosti teoretických postupov spôsobí, keď sa v realite odrazia v očakávanom rozsahu a načasovaní.

Na vlažné omočenie nôh vo vodách nových eurorekordov TREND upozornil už skôr. Na zastavenie valiaceho sa eurobalvana, ktorý bol najmä v ostatných mesiacoch mlynským kameňom pre otvorenejšiu ekonomiku eurozóny, chýbal podľa teórie devízových trhov technický impulz. Ako upozorňuje profesorka Carol Osler z Brandeis Univerzity, napriek populárnym predstavám prispievajú k utvrdeniu dominujúceho strednodobého trendu na devízovom trhu príkazy na uzatvorenie strát. Teda ručníky, ktoré do ringu prevládajúceho trendu hádžu investori, ktorí sa rozhodli postaviť do cesty rozbehnutému vlaku.

Obraty strednodobého trendu majú v rukách víťazi, teda investori, ktorí sa už vo vlaku vezú. Len v ich silách je zastaviť rozbehnutú súpravu v čase, keď majú pocit, že ich dopravila dostatočne ďaleko, respektíve keď majú pochybnosti, či je bezpečné pokračovať v ceste do nepopísaného teritória, už tak viac než dosť vzdialeného od východiskového bodu.

Pri obchodovaní na finančných trhoch, dokonca ani s vetrom v chrbte, sa nevyplácajú veľké oči. C. Osler dospela k záveru, že hrádzu dominujúcemu smerovaniu môžu postaviť víťazní investori, keď zahlásia, že stačilo. A začnú masívnejšie vyberať zisky. V prípade ceny verejne obchodovaných finančných nástrojov sprevádza okamih, keď takéto rozhodnutie možno očakávať, takzvaný key reversal, bod kľúčového zlomu. Ten teória definuje ako deň, keď si dominantný trend zapíše nový rekord, no nasledujúca korekcia zároveň vedie k tomu, že ten istý deň je uzatvorený na úrovni slabšej, než bola otváracia.

Najsledovanejší transatlantický pár otvoril posledný októbrový týždeň novým tohtoročným rekordom 150,63 centa/EUR. Aby dostala teória zadosť, bola to úroveň o tri stotiny centa silnejšia, než bol predošlý rekord z piatka 23. októbra. Pondelkové obchodovanie už euro uzatváralo oproti záverečným úrovniam z piatka o takmer percentný bod oslabené. Na druhý deň po tejto kombinácii pokračovali zisky dolára pod hranicu 148 centov/EUR, najsilnejšiu úroveň od 13. októbra. Z úrovní na začiatku mája si euro zapísalo posilnenie o šťastných 13 percent.

Keby sa aj korekcia eura k doláru ukázala v krátkodobom horizonte volatilnejšia, treba pripomenúť, že aj ostatné posilnenie eura bolo viac zrkadlovým obrazom depreciačného tlaku na dolár než prejavom mimoriadnej dôvery v silu a vyhliadky európskej ekonomiky. Prvým potvrdením toho, že opätovné testovanie hraníc nad 1,50 USD/EUR nemusí byť také jednoduché ani rýchle, by bolo trvácne posilnenie dolára pod úroveň 146,18 centa/EUR. Za splnenie týchto prodolárových nádejí sa zrejme najviac modlia menotvorcovia na starom kontinente.                                                 

Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko.