Indikátor PMI je právom považovaný za spoľahlivý predstihový ukazovateľ budúceho vývoja ekonomiky. Historické dáta totiž ukazujú, že medzi dátami PMI a oficiálnymi číslami HDP je silná korelácia. Indikátory PMI sa zverejňujú každý mesiac na základe pravidelných prieskumov vo viac ako 20 tisíc súkromných spoločnostiach viac ako dvadsiatich ekonomík a v porovnaní s oficiálnymi národnými štatistikami prinášajú včasnejší náhľad na ekonomické trendy a očakávaný vývoj.
Popoludní sa pred novinárov postavil guvernér ECB Mario Draghi. Potvrdil, že na ostatnom zasadnutí ECB centrálni bankári hovorili aj o možnosti zníženia depozitnej sadzby do negatívneho teritória, avšak k žiadnemu rozhodnutiu nedošlo. Zníženie tejto úrokovej sadzby do záporu by v podstate znamenalo, že komerčné banky by museli ECB platiť za to, že u nej „sušia“ nadbytočnú likviditu.
Euro v reakcii na Draghiho slová, že si netreba vyvodzovať predčasné závery, posilnilo z úrovne 1,3440 EURUSD na 1,3470 EURUSD. V okolí tejto hladiny sa spoločná mena eurozóny obchodovala i po zvyšok dňa a napokon zatvárala so ziskom 0,3 percenta na úrovni 1,3480 EURUSD.
Eurozóna sa už o 5 týždňov rozrastie o 18. člena, ktorým sa stane Lotyšsko. Okrem neho má však termín zavedenia eura stanovený už len Litva, ktorá by mala do menového bloku vstúpiť v roku 2015. Ostatné krajiny sa zatiaľ do eurozóny veľmi nehrnú.
Potvrdil to aj maďarský premiér Viktor Orbán, podľa ktorého môže Maďarsko so zavedením jednotnej európskej meny čakať aj ďalších 30 rokov. Nezabudol tiež dodať, že euro môže Maďarsko prijať len v prípade, že jednotná mena v tom čase ešte bude existovať.
Európske akciové indexy zakončili štvrtkové obchodovanie zmiešane. Zatiaľ čo francúzsky CAC vzhľadom na horšie výsledky PMI stratil – 0,3 percenta, nemecký DAX skončil na červenej nule a naopak španielsky IBEX i taliansky MIB si zaknihovali mierny rast (o 0,4 percenta respektíve 0,6 percenta). Americké akciové indexy sa niesli na zelenej vlne, pričom najvýraznejší zisk na úrovni 1,2 percenta si pripísal technologický index NASDAQ. Zníženie počtu nových žiadateľov o podporu v USA zároveň dopomohlo indexu DJIA k historicky prvému zatvoreniu nad hladinou 16 tisíc bodov.
Spomedzi komodít sa darilo najmä čiernemu zlatu. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent vo štvrtok vzrástla až o 1,9 percenta nad hladinu 110 dolárov za barel. Túto úroveň pritom prelomila po prvýkrát od začiatku novembra. Zahanbiť sa nedala ani jej americká sesternica WTI, ktorá zdražela o 1,7 pecenta na trojtýždňové maximum 95,4 dolárov za barel.
Autorka je analytičkou Poštovej banky