Vidina európskeho kvantitatívneho uvoľňovania pritom ženie nahor aj ceny európskych dlhopisov, vďaka čomu dlhodobé výnosy v krajinách, ako je Španielsko, alebo Taliansko prudko klesajú až na nové historické minimá.

Spojené štáty v utorok ponúkli výsledky nových objednávok. Tie rástli medzimesačne o 22,6 percenta oproti pôvodne očakávanému rastu o 7,8 percenta. Abnormálny rast aj odchýlka od konsenzu sú ale iba jednorazovou záležitosťou vďaka viac ako 300-percentnému rastu objednávok komerčných lietadiel.

Po očistení o túto volatilné a jednorazovú položku však objednávky klesli o 0,8 percenta, takže celkovo utorňajšie čísla priniesli skôr mierne sklamanie.

Za pozornosť stáli tiež výsledky tradičného Case-Shiller indexu cien nehnuteľností. Hoci ide o relatívne oneskorený ukazovateľ (jún), tak vzhľadom k tomu, že mapuje situáciu v 20 najväčších mestách, slúžia ako dobrý indikátor začínajúcich trendov na trhu s bývaním v USA. Podľa júnových čísel v týchto mestách rastú ceny domov medziročne o 8,1 percenta, čo je horší výsledok oproti májovým 9,37 percenta a sklamanie voči konsenzu (8,3 percenta).

Na devízovom trhu pokračuje v raste americký dolár, ktorý zpevňoval na väčšine menových párov. Darí sa mu pritom najmä na páre s európskou menou a japonským jenom. Po niekoľkotýždňovom výpredaji sa naopak ráno začalo dariť novozélandskému doláru.

Stredajšie obchodovanie bude na dáta veľmi chudobné a neprinesie žiadne nové správy z Európy ani z USA. Obchodníci tak budú skôr vyčkávať na štvrtkovú a piatkovú seansu, ktorá prinesie okrem iného revíziu amerického HDP, alebo pre euro veľmi dôležité augustové výsledky tempa rastu inflácie.

Autor je analytik X-Trade Brokers

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu