Pre motoristov opäť začalo obdobie výberu poisťovne pre povinné zmluvné poistenie (PZP). Zostávať vo svojej starej poisťovni sa nie vždy oplatí. Ročná úspora pri prechode z jednej poisťovne do druhej môže predstavovať aj niekoľko stoviek eur. Ušetriť môžu najmä majitelia silných áut a mladí ľudia.

Tento rok o motoristov bojuje desať poisťovní. Oproti vlaňajšku sa ich počet rozrástol o poisťovňu Union. Tá sa snaží rozvíriť trh novou kategorizáciou vozidiel, keď cenu poistenia určuje aj na základe hmotnosti auta. Ľahšie autá tu platia nižšie poistné, pretože podľa poisťovne spôsobia aj nižšie škody. Ostatné poisťovne spôsob výpočtu cien oproti vlaňajšku veľmi nemenili. Cenu povinného poistenia ovplyvňuje najmä výkon motora, zdvihový objem valcov a vek majiteľa auta. U niektorých poisťovní pri tvorbe ceny zohráva úlohu aj región či vek vozidla.

Ani tento rok poisťovne nepristúpili k zvyšovaniu cien pre vodičov, ktorí spôsobili dopravnú nehodu. Maximálne ich pripravia o bonus za bezškodový priebeh. Novým klientom však poisťovne núkajú najvyššie možné zľavy. Klienti ich môžu získať aj v prípade, že spôsobili haváriu.


Porovnajte si ceny povinného zmluvného poistenia vo všetkých poisťovniach na stránke poistenie.etrend.sk.


Ako sa rozhodnúť

eTREND radí: Povinné zmluvné poistenie 2010

Väčšina vodičov sa pri výbere povinného zmluvného poistenia orientuje len podľa ceny. Vychádzajú pritom zo samotnej definície povinných poistiek. Hradí sa z nich škoda, ktorú motorista spôsobí iným. To znamená, že samotný poistený motorista z tohto poistenia nedostane ani cent. Mnohým motoristom je preto jedno, ktorú poisťovňu si vyberú. Hlavne, aby bola čo najlacnejšia.

Lenže v posledných rokoch sa súboj poisťovní nesústreďuje len na ponúknutie nižšej ceny, ako má konkurencia. Poisťovne k povinným poistkám pribaľujú rôzne doplnkové poistenia, zľavy na iné poistenia či asistenčné služby. Klient, ktorý má v jednej poisťovni uzatvorené životné poistenie, poistenie domu či domácnosti, zvyčajne dostane výhodnejšiu ponuku na PZP ako človek, pre ktorého bude povinná poistka v danej poisťovni jeho prvou zmluvou.

Asistenčné služby k PZP dnes už ponúkajú všetky poisťovne. Nie je však asistencia ako asistencia. Poisťovne sa líšia napríklad v tom, či klientovi len zabezpečia odťah, alebo ho za neho aj zaplatia. Rozdielne sú aj maximálne sumy, do ktorých sú poisťovne ochotné zaplatiť jednotlivé asistenčné služby. Zvyčajne poisťovne inak pristupujú aj k autám, ktoré sú nepojazdné pre nehodu a ktoré odstavila porucha. V prípade nehody motorista väčšinou získa odtiahnutie zdarma, kým pri poruche mu poisťovňa odťah len zabezpečí, no zaplatiť ho musí vodič.


Porovnanie asistenčných služieb k povinnému zmluvnému poisteniu.


Ako zmeniť poisťovňu

Motoristi, ktorí majú uzatvorené PZP na kalendárny rok, majú čas na zmenu poisťovne do 19. novembra. Ľudia, ktorým sa poistné obdobie nezhoduje s kalendárnym rokom, sa môžu pre zmenu rozhodnúť vždy najneskôr šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. Do tohto termínu musia svojej pôvodnej poisťovni doručiť výpoveď zmluvy. V prípade, že to nestihnú, zostanú v tej istej poisťovni celý nasledujúci rok.

Výpoveď by mala obsahovať údaje o aute, jeho majiteľovi a číslo poistnej zmluvy. Zároveň je dobré požiadať aj o vystavenie dokladu o bezškodovom priebehu. Hoci poisťovne priznávajú bonus za jazdu bez nehody aj bez tohto potvrdenia, v prípade, že klient spôsobí dopravnú nehodu, môžu si tento doklad spätne vyžiadať.

Podať výpoveď môžu aj tí vodiči, ktorí si ešte nevybrali novú poisťovňu. Uzatvoriť novú zmluvu im stačí tesne pred uplynutím poistného obdobia.

Zmluva sa nedá zrušiť nezaplatením poistného. V minulosti, ak klient nezaplatil poistku, poisťovňa mu automaticky zrušila zmluvu a motorista sa mohol poistiť v inej poisťovni. V súčasnosti zákon umožňuje zrušiť zmluvu jedine výpoveďou. Klient, ktorý by nepodal výpoveď, ale len by nezaplatil poistné a následne by sa poistil v novej poisťovni, bude musieť poistné zaplatiť aj v pôvodnej poisťovni.


Vzor výpovede na zmenu poisťovne (DOC)


Pozor na pokuty

V prípade, že motorista jazdí bez povinnej poistky, hrozí mu pokuta. A to nielen v prípade, že sa nebude môcť policajnej kontrole preukázať potvrdením o PZP. Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP) nahlasuje všetky vozidlá, ktoré nemajú povinné zmluvné poistenie, obvodným úradom. Tie by mali dať majiteľovi auta automaticky pokutu. Minimálna pokuta pre majiteľa nepoisteného auta je 16,60 eura, maximálna 3 320 eur.

Oveľa väčšie problémy môžu nastať, ak nepoistené auto spôsobí dopravnú nehodu. Majiteľ poškodeného auta dostane odškodnenie z garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov, ale tá si bude následne škodu vymáhať od nepoisteného škodcu.

Slovenská kancelária poisťovateľov odhaduje, že na Slovensku je asi 130-tisíc nepoistených vozidiel. Ešte koncom minulého roku ich bolo okolo 70- až 80-tisíc. Za nárastom nepoistených áut je podľa výkonného riaditeľa SKP Imricha Feketeho finančná kríza. Ľudia, ktorí sa dostali do problémov a nemajú ani na benzín, si jednoducho povedia, že nebudú platiť ani poistku.

Kto nechce platiť PZP, musí auto odhlásiť z evidencie a nesmie ho používať. V prípade, že sa znovu rozhodne na aute jazdiť, bude musieť zaplatiť poplatok za prihlásenie.

Foto na titulke - Flickr.com