Majitelia cenných papierov sa stále môžu vyhnúť tohtoročnému poplatku za vedenie účtu v centrálnom depozitári. Musia však najneskôr 16. decembra tohto roka požiadať o bezplatný prevod papierov na Fond národného majetku (FNM).

Tento postup sa oplatí hlavne ľuďom, ktorí vlastnia cenné papiere ešte z čias kupónovej privatizácie. Mnohé z nich už nemajú reálne žiadnu trhovú hodnotu, no za ich vedenie na účte u depozitára treba uhradiť poplatok najmenej 9,60 eura ročne. Depozitár si totiž účtuje poplatok podľa nominálnej hodnoty papierov a podľa jeho internetovej stránky tak robí v aktuálnom roku už od nominálu 35 eur.

Kto sa poplatku chce vyhnúť, musí papiere na FNM previesť ešte s tohtoročným dátumom, respektíve môže požiadať po prevode o jeho preplatenie, ak ho už depozitárovi uhradil. Navyše môže požiadať o vrátenie poplatkov aj za dva predošlé roky.

Ako na to

O bezplatný prevod cenných papierov sa dá požiadať na pracoviskách obchodníka s cennými papiermi RM-S Market alebo na vybraných poštách. Na rovnakých pracoviskách, navyše aj priamo v bratislavskej centrále FNM musia bývalí majitelia požiadať zároveň o uhradenie či preplatenie poplatkov depozitárovi. Fond tak nerobí automaticky.

„Nárok na preplatenie poplatkov majú aj ľudia, ktorí na fond prevedú papiere evidované na účte člena centrálneho depozitára, čiže nie priamo u depozitára,“ spresňuje Miloslav Homola, riaditeľ kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM. Fond má však podľa legislatívy čas na uhradenie poplatkov až do konca júna 2012.

Podľa novely zákona o cenných papieroch z roku 2009 možno na fond previesť aj len časť papierov evidovaných na účte u depozitára. FNM možno následne požiadať o preplatenie pomernej výšky poplatku.

Čo sa prevádza

eTREND radí: Ako sa zbaviť (bez)cenných papierov

Od októbra 2009, odkedy podľa novely zákona o cenných papieroch fond prijíma bezplatne prevedené zaknihované cenné papiere, túto možnosť využilo podľa jeho informácií vyše 140-tisíc ľudí. Nie vždy pritom ide o cenné papiere bez trhovej hodnoty. Podľa údajov FNM sú medzi papiermi, ktoré naň ľudia za dva roky previedli, aj fondom vydané dlhopisy, akcie Tatry Mountain Resorts, Biotiky či Všeobecnej úverovej banky. Ide pritom o stále obchodované tituly s trhovou hodnotou.

Skúmať, aká je súčasná hodnota prevádzaných cenných papierov na kapitálovom trhu, nie je pritom úlohou fondu. No kto už o prevod požiada, nemôže získať papiere späť. Preto sa oplatí overiť si aktuálnu hodnotu vlastnených cenných papierov. Dá sa to informovaním sa v niektorej z bánk, u registrovaných obchodníkov s cennými papiermi, prípadne skúsiť sa skontaktovať so samotným emitentom.

Vo všeobecnosti majú len veľmi malú, respektíve nulovú trhovú hodnotu papiere firiem v konkurze alebo likvidácii. Podobne sú na to družstevné podielnické listy.

Polozabudnuté dlhopisy

Na účtoch v centrálnom depozitári sa môžu nachádzať aj dlhopisy vydané Fondom národného majetku, ktoré pochádzajú ešte z čias kupónovej privatizácie. Ich bezplatný prevod sa nemusí oplatiť, keďže aj v súčasnosti ich fond na požiadanie majiteľa vyplatí. Ku koncu októbra tohto roka FNM evidoval ešte vyše 36-tisíc takýchto nevyplatených dlhopisov.

Hodnota každého je 331,94 eura (zodpovedá to predošlému nominálu 10-tisíc Sk), no majiteľ má nárok aj na vyplatenie výnosu. O vyplatenie dlhopisov treba pritom požiadať, fond tak nerobí automaticky.

„Majiteľ môže o vyplatenie dlhopisu FNM požiadať cez oficiálnu žiadosť adresovanú fondu a podanú na pošte alebo doručenú osobne na bratislavskú centrálu fondu. Na vyplatenie dlhopisu nie sú zriadené iné pracoviská,“ spresnil Miloslav Homola, riaditeľ kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM.

Oficiálne tlačivo žiadosti o vyplatenie dlhopisu, ako aj zoznam ostatných potrebných dokladov sú zverejnené na stránke fondu.

Dôvodmi, prečo časť majiteľov dlhopisov nepožiadala doteraz o ich vyplatenie, sú najmä prebiehajúce dedičské konanie, smrť majiteľa, dlhodobý pobyt v cudzine či zmena osobných údajov majiteľa. Kto si chce overiť, či vlastní alebo zdedil takýto cenný papier, môže to zistiť z výpisu z účtu majiteľa cenných papierov alebo priamo vo fonde.

Pri vyplatení dlhopisu má majiteľ nárok aj na príslušný výnos. Jeho výška je 146,05 eura, ak  vlastník do 19. novembra 1996 dovŕšil 70 rokov, má nárok na 58,42 eura. Výnosy sa vyplácajú po odrátaní 19-percentnej dane, takže konečná suma za dlhopis je 450,24, respektíve 379,26 eura vrátane nominálu. Peniaze fond vypláca na bankový účet žiadateľa alebo mu ich pošle poštou.

Bezplatný prevod cenných papierov

  • žiadosť treba podať do 16. decembra na pracoviskách RM-S Market, o.c.p., v Bratislave, Nitre a Košiciach
  • alebo na 42 vybraných poštách prevažne v krajských mestách
  • zoznam pracovísk pre prevod nájdete na stránke FNM
  • zároveň treba požiadať o uhradenie poplatku pre depozitára, respektíve jeho preplatenie (žiadosť o náhradu poplatku možno adresovať aj priamo centrále FNM)
  • doložiť k tomu treba doklad o zaplatení poplatku (faktúra CDCP) a tiež doklad o prechode cenných papierov (príkaz na prechod cenných papierov)
  • poplatok FNM preplatí na bankový účet alebo na adresu majiteľa poštou do 30. júna 2012
  • overiť si existenciu účtu u depozitára sa dá rýchlo cez jeho internetovú stránku a zadanie rodného čísla
  • aké papiere sú na účte, zistí majiteľ z výpisu od depozitára alebo priamo u obchodníka RM-S Market či na pošte pred ich prevodom na FNM
  • kto nestihne o prevod požiadať tento rok, môže tak stále urobiť neskôr, no už sa nevyhne poplatkom pre depozitára do roku 2009


Prameň: FNM, TREND

Ilustračné foto na titulke - Milan David