V stredu sa euro prepadlo voči americkému doláru k úrovni 1,05. Tým zaznamenalo najnižšiu hodnotu k doláru za posledných 5 rokov. Ešte niekoľko takýchto poklesov a euro sa môže dostať na paritu – na úroveň, na ktorej nebolo už 20 rokov. Nedostalo sa tam počas covidovej paniky, ani počas európskej dlhovej krízy a dokonca ani počas veľkej finančnej krízy.
Súčasný pohyb naznačuje veľkosť obáv ohľadom európskej ekonomiky, no stelesňuje najmä veľkosť rizika, ktoré stojí pred finančnými trhmi.
Prepad eura nie je dobrým znamením pre centrálnu banku a ani pre sporiteľov. Európska centrálna banka v súčasnej situácii potrebuje slabé euro zo všetkého najmenej. Čím slabšie euro, tým drahší import a tým vyšší tlak na infláciu. Tú bude musieť krotiť rýchlejším zvyšovaním úrokových sadzieb.
Slabé euro je ale problémom aj pre držiteľov európskych aktív, ktorých relatívna hodnota voči aktívam americkým klesá. Ináč povedané, pokiaľ má investor nakúpené americké aktíva a obchod nemá menovo hedžovaný, v tomto roku na posilnení dolára zarobil už vyše 5 percent.
Aj to je dôvod, prečo je v súčasnej situácii dôležité diverzifikovať nielen medzi triedami aktív, ale aj medzi dôveryhodnými menami, najmä americkým dolárom, švajčiarskym frankom a austrálskym dolárom.
Napriek tomu, že sa dlhodobo hovorí o kolapse amerického dolára, v čase kríz býva dolár najsilnejšou menou. Naopak, väčšina ostatných mien voči nemu klesá. Momentálne najviac japonský jen a poľský zlotý, ktoré v tomto roku voči doláru stratili už viac ako 10 percent. Práve zlotý je najväčšou obeťou ruských sankcií. Najmä po stredajšom odstavení zemného plynu.
Bežný naratív je, že euro sa oslabuje kvôli očakávanému prudkému zvyšovaniu úrokových sadzieb v Spojených štátoch, kde sa očakáva rast na viac ako 2,5 percent v tomto roku. Sadzby v eure pritom ledva presiahnu nulu. Tento úrokový diferenciál tlačí dolár k ziskom.
Avšak nie je to tak. Príkladom je poľský zlotý, ktorého aktuálna úroková sadzba je 4,5 percenta a napriek tomu je jednou z najmenej výkonných mien na svete. Úrokové sadzby v Maďarsku sú 4,4 percenta a krajina má podobný problém. Nie je to ani o úrokových sadzbách a nie je to ani o Rusku.
Prečo sa dolár len začína posilňovať
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?